Pożary lasów pod kontrolą. Powstał wynalazek, który z wyprzedzeniem poinformuje o pojawieniu się ognia
Pożary lasów od teraz będą znane, zanim do nich dojdzie. To za sprawą zespołu studentów prywatnego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Chile, którzy wynaleźli system wczesnego sygnalizowania bezpośredniego zagrożenia wybuchem ognia. Wynalazek pozwoli wykrywać pożar z 12-minutowym wyprzedzeniem.
2021-12-22, 23:47
Skadi-Lens - jak nazwał zespół młodych wynalazców swój system wczesnego sygnalizowania bezpośredniego zagrożenia pożarem obszarów leśnych, ma pozwolić służbom gaśniczym na szybkie reagowanie. System ten, mający szanse ograniczyć pożary pustoszące wielkie obszary lasów dziewiczych od puszcz chilijskich po lasy deszczowe Brazylii, oparty jest na powtarzanych co 30 sekund pomiarach zanieczyszczenia atmosfery i wzrostu temperatury, których wyniki mają być przekazywane do centrali służb leśnych.
Nagrodzony projekt systemu wczesnego wykrywania pożarów w masywach leśnych przewiduje rozmieszczenie w nich specjalnych sensorów połączonych z kamerami. Urządzenia te będą wysyłać sygnały alarmowe do centrali informatycznej, a jednocześnie uruchamiać lokalnie drony wyposażone w wyrzutnie płynu gaśniczego. Powinno to pozwolić na ograniczenie szerzenia się ognia, zanim na miejsce dotrą samoloty i śmigłowce lotniczej straży pożarnej.
Na realizację nagrodzonego projektu Skadi-Lens Papieski Uniwersytet Katolicki wyasygnował już wstępnie znaczne środki, a sfinansowaniem projektu ma zająć się chilijskie państwo.
W samym Chile płonie co roku 116 tys. hektarów lasów.
REKLAMA
Na prywatny Papieski Uniwersytet Katolicki Chile (UC), który jest najwyżej notowaną uczelnią kraju wśród 43 chilijskich szkół wyższych, uczęszcza ponad 33 tys. studentów, z których część to stypendyści tej placówki.
bf
REKLAMA