Kolejne projekty inwestycyjne w naszym kraju. Firmy zagraniczne reinwestują zyski

- Głównym źródłem bezpośrednich zagranicznych inwestycji napływających w 2022 r. do Polski będą reinwestowane zyski - ocenia minister rozwoju i technologii Piotr Nowak i dodaje, że "spodziewamy się dalszego napływu do Polski najbardziej zaawansowanych firm z najbardziej perspektywicznych branż".

2021-12-28, 07:53

Kolejne projekty inwestycyjne w naszym kraju. Firmy zagraniczne reinwestują zyski
Firmy zagraniczne ogłosiły kolejne projekty inwestycyjne w sektorze motoryzacyjnym.Foto: shutterstock, Zapp2Photo

Minister rozwoju i technologii prognozuje, że 2022 r. będzie "kolejnym dobrym rokiem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski". Według niego będą temu sprzyjały z jednej strony czynniki zewnętrzne, w tym zwłaszcza oczekiwana dobra koniunktura gospodarcza w krajach rozwiniętych i korzystne wyniki międzynarodowej wymiany handlowej.

- Z drugiej zaś, utrzymanie wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju m.in. dzięki szacowanemu wysokiemu wzrostowi gospodarczemu wspieranemu przez rządowy program Polski Ład oraz z środków z nowego instrumentu Next Generation EU - powiedział szef resortu rozwoju.

Efekty działań widać już dzisiaj

Według prognoz MRiT głównym źródłem napływających w 2022 r. inwestycji bezpośrednich do Polski będą reinwestowane zyski.

- Firmy zagraniczne ogłosiły już bowiem kolejne projekty inwestycyjne w naszym kraju, w tym w sektorze motoryzacyjnym - zaznaczył Piotr Nowak.

REKLAMA

Przykłady takich inwestycji to rozbudowa fabryki separatorów do baterii litowo-jonowych przez koreański koncern SK Innovation w Dąbrowie Górniczej czy uruchomienie nowych linii produkcyjnych przez francuski koncern motoryzacyjny Faurecia w zakładzie w Wałbrzychu.

- Efekty tych działań widać już dzisiaj. Jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów akumulatorów litowo-jonowych na świecie - stwierdził minister Nowak.

Wartość eksportu w 2020 r. wyniosła blisko 4 mld euro, co stanowiło 1,7 proc. ogólnej wartości polskiego eksportu. W porównaniu do 2019 r. wartość ta zwiększyła się o prawie 2 mld euro.

Stabilny rozwój sektora elektromobilności

- Polska potrzebuje przede wszystkim inwestycji, które wzmacniają naszą innowacyjność, angażujących w większym stopniu obszar badań i rozwoju, a także inwestycji dynamizujących współpracę sektora prywatnego z ośrodkami badawczo-rozwojowymi - ocenił Piotr Nowak.

REKLAMA

W jego opinii konieczne są inwestycje, które będą podnosiły poziom cyfryzacji i automatyzacji naszych firm, zwiększając jednocześnie ich konkurencyjność.

- W 2022 r. spodziewamy się także dalszego napływu do Polski najbardziej zaawansowanych firm z najbardziej perspektywicznych branż - dodał szef resortu rozwoju.

Stwierdził, że już teraz możemy zaobserwować stabilny rozwój sektora elektromobilności w Polsce (produkcja komponentów do samochodów elektrycznych, w tym baterii), "który zwiastuje w najbliższym czasie kolejne inwestycje w tym obszarze".

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej