"Polskie służby stawiły twardy opór służbom Łukaszenki". Wąsik o słabnącym kryzysie na granicy
- Migranci oceniają, że szanse przejścia szlakiem północnym przez Białoruś i Polskę wynoszą 1 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych.
2021-12-31, 08:00
Wiceszef MSWiA podkreślił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej uległa zmianie w porównaniu z poprzednimi miesiącami. - Trzeba sobie jasno powiedzieć, że polskie służby stawiły twardy opór służbom Łukaszenki - podkreślił Wąsik.
Przypomniał, że szlak migracyjny nie jest efektem naturalnych konsekwencji np. wojny w Afganistanie, ani napięć na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, że był to "efekt zaproszeń na Białoruś przez Aleksandra Łukaszenkę mnóstwa turystów z krajów »żyznych migracyjnie« po to, by pokazać im później drogę do Niemiec przez Polskę, Litwę i Łotwę". - Białoruscy pogranicznicy ze służby, która pilnowała granicy - i robiła to w miarę skutecznie na przestrzeni ostatnich lat - stali się de facto służbą przemytniczą - zauważył.
- Próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej nie ustają. SG podała nowe dane
- Mieszkaniec Białowieży o migrantach: jak się okazywało, że podwózki do Niemiec nie będzie, klimat się zmieniał
Spokojniej na granicy
Gość audycji zaprzeczył doniesieniom o kilku dziesiątkach tysięcy migrantów oczekujących na sforsowanie granicy z Polską. - W tej chwili ta liczba osób się zmniejsza. Odlatują rejsowymi samolotami z Mińska m.in. do Bagdadu, widząc, że ten szlak północny jest szlakiem nieskutecznym - powiedział Maciej Wąsik. Poinformował także, że na forach internetowych migranci oceniają, że "szanse przejścia szlakiem północnym przez Białoruś i Polskę wynoszą 1 proc.". - To taka wyprawa w nieznane, bardzo trudna i niebezpieczna, z małymi szansami na przejście - dodał.
REKLAMA
W jego opinii deeskalacja kryzysu na granicy nastąpiła, ale podkreślił, że jak tylko zmieni się pogoda i warunki będą korzystniejsze, to Łukaszenka znów ściągnie migrantów, by pokazać im szlak. Stąd konieczna jest budowa trwałej zapory, która ma powstać w pierwszej połowie roku.
Posłuchaj
W zapisie audycji więcej na temat epidemii koronawirusa w Polsce i szczepieniach przeciw COVID-19, ale także o polityce klimatycznej UE oraz metodach operacyjnych służb specjalnych i możliwym prowadzeniu podsłuchów za pomocą oprogramowania Pegasus.
* * *
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Maciej Wąsik (MSWiA)
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 07.09
st
REKLAMA
REKLAMA