Prof. Domański: Polska stała się przeciwnikiem polityki szybkiego integrowania Europy, stąd środki z KPO są blokowane
- Zaskakujące jest tempo ewolucji Unii Europejskiej. Władze wspólnoty unijnej (choć trudno określić, kto je reprezentuje) zaangażowały się bardzo silnie w proces integrowania Europy. Do tej pory czegoś takiego nie było. Z tego punktu widzenia należy rozpatrywać problem Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (socjolog, PAN).
2022-01-02, 18:15
Polska wciąż czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy.
- Jest to zaskakujące, bo Polska stała się jednym z niewielu krajów, której w tej chwili czekają jeszcze na taką decyzję dotyczącą uruchomienia tych funduszy - skomentował socjolog.
W ocenie prof. Domańskiego jest to związane z tym, że Polska jest przeciwnikiem federalizacji wspólnoty unijnej.
- Polska stała się przeciwnikiem polityki szybkiego integrowania Europy. Myślę, że większość krajów z upływem czasu wyrazi sprzeciw przeciwko takiemu procesowi. W tej chwili mamy do czynienia z integracją idącą w kierunku dominacji jednego państwa, czyli Niemiec - zauważył gość audycji.
REKLAMA
Zdaniem rozmówcy PR24, reakcja innych krajów UE będzie negatywna, ponieważ ten problem "istnieje od 200 lat, co jakiś czas się powtarza".
- Polska jest frontowym krajem z tego punktu widzenia - dodał prof. Domański.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Europejski Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia COVID-19. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF - Recovery and Resilience Facility). Wszystkie kraje członkowskie miały przygotować swoje KPO. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
REKLAMA
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Henryk Domański
Data emisji: 02.01.2022
Godz. emisji: 17.05
REKLAMA
kmp
Polecane
REKLAMA