Rozszerzenie e-usług i wzrost cyberbezpieczeństwa. Plany rządu na nowy rok w zakresie cyfryzacji
Kancelaria Premiera przedstawiła plany na rok 2022 w obszarze cyfryzacji. Wśród nich są m.in. rozszerzenie e-usług i funkcjonalności aplikacji mObywatel, dokończenie projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
2022-01-03, 03:20
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński powiedział, że państwo zaprezentuje nowy model podejścia do usług cyfrowych.
Aplikacja przypomni o załatwieniu sprawy urzędowej
Dzięki dostępnym rejestrom serwis moj.gov.pl i aplikacja mObywatel mają przypominać o rzeczach, które dana osoba musi załatwić w urzędzie.
- Na przykład widzimy, że ktoś kupuje używany samochód i zgłasza to w wydziale komunikacji w swoim urzędzie. Chcemy żeby automatycznie dostawał przypomnienie o tym, że powinien zapłacić podatek, aby ten termin i formalność mu nie umknęła. Dzisiaj jest tak, że zainteresowanie tymi sprawami podejmujemy dopiero kiedy okaże się, że ktoś po prostu o nich zapomniał. Chcemy aktywnie wychodzić do obywateli i korzystać z tej wiedzy, którą już mamy - mówił Janusz Cieszyński.
Szybki internet w szkołach i każdym domu
W rozpoczętym 2022 roku rząd chce aby szkoły chętniej korzystały z szybkiego internetu i aplikacji, które zapewnia im Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Jak wyjaśnił minister Cieszyński, obecnie w niektórych tygodniach nawet 40 procent szkół należących do OSE nie korzysta z łącza internetowego.
REKLAMA
- To jest problem, ponieważ internet ma sens wtedy, kiedy jest aktywnie używany. Z tego powodu chcemy zacząć oferować nowe usługi dla użytkowników OSE, dla młodych ludzi, którzy dzięki temu będą mogli w pełni wykorzystać moc internetu, jaki jest im od kilku lat za darmo dostarczany. Planujemy usługi wokół szeroko rozumianego e-sportu, a także chcemy poszerzyć zakres działania edukacyjnej sieci antysmogowej - wskazał minister Janusz Cieszyński.
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa dodał, że w tym roku rząd zaprezentuje nowy plan inwestycji w rozwój sieci światłowodowej z wykorzystaniem środków unijnych. Do 2030 roku szybki internet ma być poprowadzony do każdego gospodarstwa domowego w Polsce.
Posłuchaj
Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
W pierwszej połowie stycznia odbędzie się posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, który ma zaopiniować projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński szacuje, że w pierwszym kwartale tego roku ustawa powinna trafić do Sejmu.
Posłuchaj
Nowelizacja ustawy o KSC zakłada między innymi powołanie spółki Polskie 5G, w której udziały będzie miał skarb państwa i najwięksi komercyjni operatorzy telekomunikacyjni w kraju. Celem przedsięwzięcia jest pokrycie całej Polski zasięgiem sieci piątej generacji i obniżenie kosztów. Część pasma zarezerwowanego dla spółki (700 MHz) będzie wykorzystywana na potrzeby wojska i służb ratunkowych.
REKLAMA
Posłuchaj
jmo
REKLAMA