Cyfrowy szczyt w Katowicach. Premier: internet wyzwaniem XXI wieku dla ONZ

- Wypracowanie globalnych rozwiązań dotyczących internetu i obowiązków wszystkich państw w zarządzaniu nim, to jedno z największych wyzwań stojących przed Organizacją Narodów Zjednoczonych - mówił w Katowicach premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021. Szef polskiego rządu wraz z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenminem oficjalnie otworzył kilkudniowe wydarzenie poświęcone nowym technologiom. 

2021-12-07, 11:22

Cyfrowy szczyt w Katowicach. Premier: internet wyzwaniem XXI wieku dla ONZ

W Katowicach odbywa się konferencja Szczyt Cyfrowy ONZ IFG 2021. W ceremonii otwarcia wziął udział premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu szef rządu podkreślał, że trzeba wypracować globalne rozwiązania w kwestii internetu i że jest to jedno z największych wyzwań stojących przed Organizacją Narodów Zjednoczonych.

Rola internetu w pandemii COVID-19

Premier podkreślał znaczenie i wagę internetu dla współczesnego świata. - Od dawna świat wirtualny i realny splatają się ze sobą. Najpierw w literaturze, potem coraz bardziej w życiu realnym, aż wreszcie dzisiaj obserwujemy połączenie tych dwóch światów w ramach życia codziennego - wskazywał Mateusz Morawiecki. 

- Stajemy się dzisiaj członkami jednej, wielkiej, globalnej społeczności internetowej, która może być przyczyną znakomitego rozwoju, ale jednocześnie może stanowić pewnego rodzaju pułapkę i zagrożenie - zaznaczał Mateusz Morawiecki. Dodał, że internet jest narzędziem wpływającym na życie wszystkich ludzi jednocześnie na całym świecie. - Internet jest wspaniałą obietnicą dotyczącą życia w przyszłości, życia ludzi ze sobą połączonych coraz lepszą, wydajną siecią - mówił premier.

Jak zauważył, w czasie pandemii koronawirusa internet odegrał istotną rolę. W tym kontekście wskazał na wdrożenie takich rozwiązań jak e-recepta, e-skierowanie, czy elektroniczne zwolnienia. Ocenił, że te rozwiązania uratowały wiele istnień ludzkich. Zwrócił uwagę, że "to są te dobre strony internetu".

REKLAMA

Internet jako broń

Dodał, że doświadczamy też bardzo wielu ataków hakerskich, "coraz większych ataków ze strony różnych państw, gdzie internet jest używany jako broń". - Dlatego mało jest ważniejszych spraw jak ta, aby dzisiaj na forum ONZ wypracować wspólne rozwiązania w zakresie zarządzania internetem - podkreślił premier.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: konieczne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań w zakresie zarządzania internetem (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

- "Jeśli nie płacisz za produkt, to produktem jesteś ty". Myślę, że ta fraza dobrze oddaje kondycję jednostki w dobie mediów społecznościowych, w dobie internetu - powiedział Mateusz Morawiecki. - Musimy zdać sobie sprawę z tego jak wielką bronią jest internet i jak konieczne jest dzisiaj wypracowanie pod kierunkiem Narodów Zjednoczonych, specjalnie do tego powołanych organizacji i jednostek, odpowiednich zarządzeń i odpowiedniego systemu zarządczego. To jest wyzwanie na miarę XXI wieku, któremu możemy sprostać tylko wspólnie - wzywał szef rządu. 

Wyzwanie dla ONZ

Zdaniem szefa rządu, internet stanowi dziś także wyzwanie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Tak, jak została ona powołana po II wojnie światowej, aby uczynić świat lepszym, aby dbać o pokój, o stabilność, o rozwój w XX wieku, tak sądzę, że dziś również Organizacja Narodów Zjednoczonych podoła tym wyzwaniom XXI wieku - powiedział Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: 

Jednym z tych największych wyzwań "jest właśnie wypracowanie najlepszych praktyk, modelu i obowiązków dla wszystkich państw na świecie w zarządzaniu tym wspaniałym narzędziem, które tworzy wiele nowych ryzyk" - dodał.  - Jestem jednak przekonany, że ta konferencja, tutaj w Katowicach, w Polsce przyczyni się do wypracowania nowych rozwiązań, a jednocześnie przyczyni się do wdrożenia tych rozwiązań we wszystkich państwach całego świata - ocenił premier. 

REKLAMA

Szczyt poświęcony nowej technologii

Szczyt Cyfrowy ONZ IFG 2021. Hasłem konferencji jest "Internet United" (tłum. zjednoczony internet) - łączący wszystkich swoich użytkowników w jedną społeczność odpowiedzialną za jego kształt i funkcjonowanie.

Szczyt Cyfrowy ONZ jest organizowany po raz 16. Uczestniczy w nim ponad 5 tysięcy osób z całego świata. Wydarzenie rozpoczęło się już wczoraj - tak zwanym dniem zero. Zaplanowano ponad 300 aktywności - w tym warsztaty i dyskusje o rozwoju internetu i o nowych technologiach. Wydarzenie potrwa do piątku.

Obejrzyj także rozmowę z wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem w poranku Polskiego Radia 24:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej