Rzecznik rządu: przygotowujemy warianty dodatkowych rozwiązań rekompensujących podwyżki cen gazu i energii
Zmiana taryfy z biznesowej na indywidualną - to rada rządu dla członków wspólnot czy spółdzielni, które otrzymały informacje o kilkusetprocentowych podwyżkach cen gazu. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że każda osoba, która indywidualnie realizuje potrzeby związane z energią, jest objęta ochroną konsumencką.
2022-01-03, 15:45
- Tutaj droga jest prosta. Należy szybko zmienić taryfę, z której korzysta np. dana wspólnota mieszkaniowa, na taryfę indywidualną. I wtedy te ceny będą zdecydowanie niższe. Tutaj na szczęście nie trzeba zmiany przepisów, tylko szybkiej zmiany umowy, której każdy może dokonać już w tej chwili - powiedział Piotr Müller.
Rzecznik rządu nie odniósł się wprost do propozycji Platformy Obywatelskiej, która złożyła projekt ustawy rozszerzający definicję odbiorcy indywidualnego. Ponowił natomiast apel do przewodniczącego PO i zarazem szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska. Rząd chce, by Donald Tusk wsparł działania premiera Mateusza Morawieckiego zmierzające do reformy europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Według polskich władz wysokie koszty tych uprawnień to jedna z głównych przyczyn gwałtownego wzrostu cen energii. - Mamy gotowe listy, nawet napisaliśmy je przewodniczącemu Tuskowi. Wystarczy, że je podpisze i rozpocznie działania, aby w ramach Europejskiej Partii Ludowej faktycznie te ugrupowania również forsowały zmiany dotyczące źle funkcjonującego rynku uprawnień do emisji - powiedział Piotr Müller.
"Obniżenie VAT na energię elektryczną, gaz, ciepło systemowe"
- Przygotowujemy potencjalne warianty dodatkowych rozwiązań, które mogłyby zrekompensować albo zmniejszyć obciążenia związane z podwyżkami cen energii i gazu - zapewnił rzecznik rządu.
REKLAMA
Piotr Müller, mówiąc na briefingu prasowym w Sejmie o dotychczasowych działaniach osłonowych rządu, które mają pomóc w zrekompensowaniu podwyżek cen, wskazał m.in. na obniżenie VAT na energię elektryczną, gaz, ciepło systemowe, czy obniżenie akcyzy.
- Natomiast kluczowe jest to, aby tak naprawdę zwalczyć przyczynę wysokich cen gazu i energii - zaznaczył. Stwierdził, że są tu dwie przyczyny: szantaż gazowy ze strony Rosji i potencjalnie zbliżające się uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, a także nieefektywna i źle przemyślana polityka UE, "a konkretnie rynek manipulacji cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla".
Zmiana systemu
Od kilku miesięcy polski rząd postuluje na forum Unii Europejskiej zmianę systemu handlu emisjami. Według premiera Mateusza Morawieckiego z rynku uprawnień należy wyłączyć instytucje finansowe, którym zależy na osiągnięciu zysku, a przez to - na rosnących cenach praw do emisji.
Podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia w sprawie reformy systemu ETS oraz "zielonego finansowania", czyli tzw. unijnej taksonomii. Jednak na przełomie roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dokumentu, w którym chce uznać energetykę jądrową i gazową za tzw. zielone technologie. O takie rozwiązanie wnosiła m.in. Polska.
REKLAMA
Posłuchaj
- Tarcza antyinflacyjna. Olga Semeniuk: dodatek osłonowy trafi do ponad 7 mln gospodarstw domowych
- Dariusz Stefaniuk o inflacji: to cena za uratowanie miejsc pracy
jbt
REKLAMA