more_horiz

Tarcza antyinflacyjna. Olga Semeniuk: dodatek osłonowy trafi do ponad 7 mln gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 08:15
Tarcza antyinflacyjna to obniżka stawek podatkowych na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, ale też dodatki osłonowe, które mają łagodzić skutki inflacji. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, najmocniej odczuwalna inflacja będzie w I kwartale 2022 r. Po tym okresie rząd liczy, że proces wyhamuje.

Sejm będzie dziś kontynuował rozpoczęte w ubiegłym tygodniu posiedzenie. Posłowie zajmą się między innymi projektami ustaw z tarczy antyinflacyjnej - o dodatku osłonowym oraz projektem, w ramach którego dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" mówiła o tym wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Dodatek osłonowy - z kryterium dochodowym

Wiceminister zwróciła uwagę na to, że koncepcja tarczy antyinflacyjnej jest taka, by pomóc tym, których inflacja najbardziej dotyka, a zatem najuboższych oraz klasę średnią. Proponowane dodatki osłonowe będą w związku z tym uzależnione od dochodu gospodarstwa domowego. Jak wyjaśniła Olga Semeniuk, jest nadzieja, że dodatki pomogą złagodzić skutki inflacji, która szaleje w całej Europie.

- Oprócz tego przewidujemy czasową obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe. Chcemy w ten sposób wyhamować ten proces inflacyjny, złagodzić jego efekty, które będą najbardziej widoczne prawdopodobnie w I kwartale przyszłego roku - mówiła Olga Semeniuk.

"Tarcza antyinflacyjna zahamuje ten proces"

Mówiąc o bezpośrednim wsparciu finansowym, czyli dodatkach osłonowych, Olga Semeniuk wyjaśniła, że decyzja o kryterium dochodowym wynika z prostej rzeczy - mamy różne dochody. - Dodatek osłonowy zostanie rozszerzony, trafi do 1,5 mln kolejnych gospodarstw, czyli łącznie to będzie ok. 7 mln gospodarstw domowych. (...) To są stawki od 400 do ponad 1000 zł - dodała.

Zapytana o to, jak długo dodatek osłonowy będzie wypłacany, Olga Semeniuk odpowiedziała, że trudno to stwierdzić z całą pewnością, bo to zależy od tego, jak długo będzie trwać proces inflacyjny. Jak wyjaśniła, rząd ma nadzieję, że dzięki swoim działaniom, dzięki tarczy antyinflacyjnej, ale też dzięki innym działaniom, jak podwyżka stóp procentowych, proces ten uda się wyhamować.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:31 PR24_mp3 2021_12_08-07-06-53_Semeniuk.mp3 Olga Semeniuk o tarczy antyinflacyjnej ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Olga Semeniuk (wiceminister rozwoju i technologii)
Data emisji: 08.12.2021
Godzina emisji: 07.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także