X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Europejskie kraje odnotowują podwyższoną inflację. Oznaki spirali płacowo-cenowej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:32
Inflacja w Holandii wyniosła w listopadzie 5,2 proc. i jest najwyższa od września 1982 roku. Na wzrost cen wpłynęły głównie ceny energii.
Rośnie inflacja w Europie
Rośnie inflacja w EuropieFoto: Shutterstock/Denys Kurbatov

W zeszłym tygodniu europejski urząd statystyczny Eurostat ogłosił, że inflacja w Holandia wyniosła 5,6 procent. Wtorkowe dane są obliczane na podstawie metody holenderskiej, która obejmuje również na przykład koszty mieszkania, stąd też różnica.

Wzrost cen towarów i usług spowodowały głównie ceny energii. Cena gazu była w listopadzie wyższa o 53 proc., energii elektrycznej o 74,9 proc., a paliwa - o 24,7 proc.

Według CBS podrożały również odzież i żywność – zwłaszcza ziemniaki, owoce i kawa.

Europejski Bank Centralny (EBC), którego zadaniem jest utrzymanie inflacji na poziomie około 2 procent, na razie nie planuje interwencji.

Jednak, jak wskazuje dziennik "NRC", w ostatnich tygodniach EBC wydaje się być coraz bardziej świadomy zagrożeń związanych ze wzrostem cen towarów i usług.

- Istnieje ryzyko, że inflacja nie spadnie tak szybko, jak przewidywaliśmy - przypomina słowa hiszpańskiego ekonomisty i dyrektora EBC Luísa de Guindosa holenderska gazeta.


"Komfortowo" powyżej celu inflacyjnego

Szef polityki monetarnej Banku Anglii powiedział, że inflacja prawdopodobnie wzrośnie "komfortowo" powyżej 5 proc. wiosną przyszłego roku, kiedy regulator energetyczny Ofgem podniesie limit cenowy wpływający na miliony gospodarstw domowych.

Rekordowo wysoki poziom wakatów prawdopodobnie utrzyma się dłużej niż wcześniej oczekiwano, ponieważ rynek pracy dostosuje się do zmian w gospodarce wywołanych przez pandemię- powiedział Ben Broadbent, zastępca prezesa banku centralnego odpowiedzialny za politykę monetarną.

Niepewność co do wpływu rosnących żądań płacowych pracowników, którzy chcą się zabezpieczyć przed spadkiem poziomu życia, sprawiła, że Bank Anglii będzie bacznie obserwował oznaki spirali płacowo-cenowej.


Stopa inflacji w wybranych krajach. Listopad 2021 Stopa inflacji w wybranych krajach. Listopad 2021

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Czytaj także

Droga energia albo katastrofa klimatyczna. Analitycy o cenach emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:40
Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta "Die Welt" przyznaje rację krytykom Nord Stream 2. "Rosja stosuje szantaż, przed którym ostrzegali"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:19
"Moskwa coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że może rozwiązać problemy Europy z gazem, jeśli Bruksela zmieni swoją politykę wobec Rosji. Jest to rodzaj szantażu, przed którym ostrzegali krytycy gazociągu Nord Stream 2" - pisze komentator dziennika "Die Welt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z kopalnią w Turowie? Wiemy, kiedy TSUE wyda opinię

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 12:36
Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości 3 lutego przyszłego roku ogłosi opinię w sprawie Turowa. Chodzi o skargę Czech na Polskę dotyczącą przedłużenia koncesji do 2026 r. na wydobycie węgla brunatnego w kopalni.
rozwiń zwiń