RPP podwyższyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami analityków i rynków finansowych RPP podniosła stopy procentowe. Główna stopa NBP, referencyjna wzrosła o 50 pkt. bazowych, do 2,25 proc. Dzięki temu NBP ma nadzieję na ograniczenie inflacji w kolejnych miesiącach, aby zbliżyła się ona do tzw. celu inflacyjnego banku centralnego.

2022-01-04, 17:08

RPP podwyższyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 proc.
zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 1,75 proc. do 2,25 proc. Oznacza to podwyżkę wszystkich stóp procentowych NBP o 50 pkt. bazowych (pb.). Decyzja RPP wchodzi w życie od 5 stycznia.

Obecnie stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,3 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc.


Posłuchaj

Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego komentuje decyzje RPP z 04 stycznia ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 4:41
+
Dodaj do playlisty

 

"Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym" - napisała Rada Polityki Pieniężnej we wtorkowym komunikacie.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak podano, "ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy".

Kolejna, czwarta podwyżka

Ostatniej RPP dokonała na początku grudniu. Wówczas wszystkie stopy procentowe NBP wzrosły o 50 pkt. bazowych. W grudniu stopa referencyjna została do 1,75 proc., stopa lombardowa wzrosła do 2,25 proc., depozytowa do 1,25 proc., stopa redyskontowa weksli do 1,8 proc., a dyskontowa weksli do 1,85 proc.

Czytaj także:

Już trzy krotnie Rada Polityki Pieniężnej podniosła w roku 2021 stopy procentowe. Główna tzw. referencyjną stopę procentową RPP była wyższa  o 40 punktu bazowego (pb)w październiku, o 75 pb. w listopadzie i o 50 pb. w grudniu 2021 roku. Do końca ubiegłego roku stopa referencyjna "urosła" o o 165 pb. do 1,75 proc.

Czy będą kolejne?

Ekonomiści z PKO BP pytani przez PAP Biznes ocenili, że z uwagi na inflację, RPP podniesie stopy do poziomu 3,5 proc., a najwyższe podwyżki stóp będą ogłaszane w pierwszej połowie 2022 roku.

"Przewidujemy, że RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych, a stopa referencyjna dotrze w 2022 do poziomu 3,5 proc. Podwyżki stóp procentowych będą następować w trakcie płynnej zmiany składu Rady. Grudniowa zapowiedź kontynuacji podwyżek, o ile nie zmienią się okoliczności gospodarcze, sprawia, że prawie pewny jest ruch o (co najmniej) 50 pb w styczniu" - uważali ekonomiści PKO BP. Prognozowali, że kolejna nastąpi w lutym i potem w marcu, choc wiele zależy od tego na ile stopy procentowe wprowadzone już trzy razy w troku 2021 ograniczą inflację.

Uprzedzający krok RPP?

Po ogłoszeniu przez URE nowych, wyższych od oczekiwań, taryf za prąd i gaz część ekonomistów zwracała uwagę, że stopa referencyjna w 2022 roku może wzrosnąć do poziomu 4 proc. Część ekonomistów uważa, że przeniesienie ogłoszenia wysokości stóp procentowych jest skorelowane z planowanym na piątek 7 stycznia ogłoszeniem przez GUS danych o grudniowej inflacji. Dlatego część ekspertów spekuluje, że decyzja RPP może być wyprzedzającym ruchem ze strony RPP i NBP, aby uspokajająco wpłynąć na rynek finansowy.

REKLAMA


PR1/PR24/PAP/IAR/Justyna Golonko/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej