Ilu Polaków jest zaszczepionych? Sprawdź nowe dane

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 21 148 641 osób osób, dawkę przypominającą przyjęło 7 226 764 Polaków. Trwają prace nad przepisami umożliwiającymi pracodawcom weryfikację covidową pracowników, na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Słowo "szczepienie" zostało wybrane na Słowo Roku 2021 w głosowaniu kapituły językoznawców ogólnopolskiego konkursu, zajęło także pierwsze miejsce w głosowaniu internautów.

2022-01-06, 12:00

Ilu Polaków jest zaszczepionych? Sprawdź nowe dane
Lekarze apelują o jak najszybsze przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Foto: EPA/SALVATORE DI NOLFI

Jak podano w środę na stronach rządowych, w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 148 641 osób. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 192 520 osób z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą – 7 226 764 osoby.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano w naszym kraju 47 740 564 szczepienia.

Łącznie do Polski dostarczono 96 550 560 dawek, z których 51 035 195 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano 743 048 dawek.

Zgłoszono 17 139 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny, jakie zarejestrowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Wysoka umieralność

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zaapelowała do wszystkich osób niezaszczepionych oraz tych, które wahają się, czy przyjąć dawkę przypominającą, by zaszczepiły się jak najszybciej.

REKLAMA

- Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, piąta fala z omikronem, niestety, już jest coraz bliżej - stwierdziła Janicka.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów dotyczących rozwoju zakażeń omikronem będzie chciał zmienić termin, do którego medycy będą musieli zaszczepić się przeciw COVID-19 - z 1 marca na połowę lutego. 

Zaszczepione dzieci

Wśród zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 243 tys. dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Jak zauważył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "niestety, rejestracja staje". Podał, że ostatniej doby rodzice zapisali na szczepienie jedynie 6 tys. dzieci.

- Jeżeli dzieci mają wracać do szkoły, jeżeli mają jechać na ferie, jeżeli nie chcemy, żeby nasze dzieci miały wieloukładowy zespół zapalny, szczepmy je – zaapelował.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat rozpoczęły się w Polsce 16 grudnia. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.

REKLAMA

Wysłuchanie publiczne

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne poselskiego projektu o weryfikacji covidowej. Projekt dotyczy możliwości wykonywania przez pracownika (lub osobę pozostającą w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2; możliwości żądania pracodawcy od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku tekstu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

W wysłuchaniu publicznym uczestniczyło około 60 podmiotów, m.in. osób indywidualnych i prawnych. Część uczestników wysłuchania publicznego wnosiła o odrzucenie projektu ustawy

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zauważył, że wysłuchanie publiczne ws. projektu ustawy o weryfikacji covidowej posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych.

Czytaj także:

fc/kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej