USA: wyszkolone psy wykrywają koronawirusa. Robią to z niemal 100 proc. skutecznością
Psy przeszkolone do wykrywania koronawirusa trafiły do szkół w Massachusetts w ramach tzw. programu K-9S. Według naukowców robią to ze skutecznością sięgającą 99 proc.
2022-01-07, 05:30
Roczne labradory Huntah i Duke rozpoczęły swą misję w środę w placówkach okręgów szkolnych hrabstw Bristol, Freetown, Lakeville i Norton. CBS wyjaśnia, że psy siadają jeśli wyczują zapach wirusa np. na biurku czy klawiaturze. Stanowi to ostrzeżenie, że miejsce jest zakażone wirusem i musi być oczyszczone.
- Jedną dobrą rzeczą z koronawirusem jest to, że jest łatwy do zniszczenia. Nie lubi chemikaliów - ocenił kapitan policji z hrabstwa Bristol Paul Douglas. Jego zdaniem nie ma znaczenia, czy jest to delta, czy też omikron. Przewidywał, że w przypadku gdyby pojawiły się nowe warianty, labradory także będą je w stanie wywęszyć.
Lokalny portal internetowy "Boston" zwrócił uwagę, że inne podobne programy dopuszczają np. na lotniskach obwąchiwanie przez psy ludzi w celu wykrycia wirusa.
Program K-9S
Według Jonathana Darlinga z biura szeryfa hrabstwa Bristol program K-9S opracowany z naukowcami międzynarodowego uniwersytetu na Florydzie (FIU) obejmuje tylko używanie labradorów do sprawdzania, czy wolne od koronawirusa są pewne powierzchnie.
REKLAMA
- Psy węszą wokół obszarów wytypowanych przez kierownictwo szkół jak sale gimnastyczne, stołówki, czy sale lekcyjne. (…) Tam, gdzie, dużo rąk dotyka powierzchni, są rzeczy, które mogą być wysoko zakażone - tłumaczył Darling. Nie wykluczył rozszerzenia programu na kolejne szkoły.
Zadowolenie z zaangażowania psów do batalii w zwalczaniu koronawirusa wyrażali pedagodzy.
- Traktuję to jako świetną okazję, aby dzieci dostrzegły, że robimy wszystko, co możemy dla zmniejszenia ryzyka zakażeniem. Chcę, żeby się nie niepokoiły i czuły bezpiecznie w swoim otoczeniu - komentowała Tara Kohler, kurator okręgu szkolnego z Fairhaven, w hrabstwie Bristol.
Program wykrywania koronawirusa, K-9S, opracował instytut badań kryminalistycznych FIU. Tamtejsi naukowcy twierdzą, że psy wykrywają koronawirusa ze skutecznością 99 proc.
REKLAMA
- Omikron w natarciu. Szef WHO: to nie jest łagodny wariant
- W jaki sposób koronawirus "nokautuje" układ odpornościowy? Naukowcy wyjaśniają
jbt
REKLAMA