Francja kieruje pracami UE. Beata Płomecka ujawnia: będzie kolejne wysłuchanie ws. praworządności w Polsce

- Będzie kolejne wysłuchanie w sprawie stanu praworządności w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. - To jest o krok dalej niż poinformowanie o stanie praworządności w UE i państwach członkowskich, w tym w Polsce. To jest poważniejsza sprawa - dodała.

2022-01-07, 17:43

Francja kieruje pracami UE. Beata Płomecka ujawnia: będzie kolejne wysłuchanie ws. praworządności w Polsce

Francja przejęła na pół roku prezydencję w Unii Europejskiej, co oznacza, że będzie odpowiedzialna za kierowanie pracami Wspólnoty. Na francuskiej agendzie będą stawiane m.in. polityka klimatyczna, kwestie płacy minimalnej w UE i ochrony wschodnich granic organizacji, ale też praworządność i postępowanie z Art. 7 traktatu UE wobec Polski i Węgier. - Dzisiaj miałam spotkanie z jednym z ministrów, który mi potwierdził, że w marcu Francja chce zorganizować wysłuchanie w ramach procedury z Art. 7. traktatu UE - powiedziała w Polskim Radiu 24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 

- Ta procedura została uruchomiona przeciwko Polsce w 2017 roku - przypomniała gość "Świata poglądu" i wyliczyła, że dotychczas odbyły się cztery wysłuchania. - To jest o krok dalej niż poinformowanie o stanie praworządności w UE i państwach członkowskich, w tym w Polsce. To jest poważniejsza sprawa. Wypowiada się przedstawiciel Polski - do tej pory minister Szymański był na wysłuchaniach - a potem każdy minister, z każdego kraju - a działo się to na spotkaniach ministrów ds. europejskich - mógł zadawać pytania, dopytywać. To trwało mniej więcej trzy, cztery godziny - wskazała.

W ocenie Beaty Płomeckiej te wysłuchania niewiele wnoszą.- Jesteśmy już w takim punkcie, że zawsze będzie nieznaczna większość krajów, która będzie chciała zorganizować wysłuchanie - jak Francja, Niemcy, kraje skandynawskie i kraje Beneluxu - ale już nie ma większości, żeby iść dalej z tą procedurą, czyli nie ma jej sprecyzowanego końca i nie ma większości, by wniosek wycofać: nie ma zgody KE i krajów, by zakończyć tę procedurę - wskazała. - Jesteśmy w zawieszeniu i do niczego to nie doprowadzi - zaznaczyła.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wskazała, że spytała jednego z ministrów, jaka jest wobec powyższego "wartość dodana tego kolejnego wysłuchania". - Francuski polityk powiedział, że on uważa, że należy mimo wszystko ten temat stawiać na unijnej agendzie - zaznaczyła.

REKLAMA

Posłuchaj

Beata Płomecka: w marcu zorganizowane będzie kolejne wysłuchanie ws. praworządności w Polsce ("Świata pogląd"/ PR24) 12:02
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o priorytetach Paryża w kierowaniu pracami UE. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

GośćBeata Płomecka

REKLAMA

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 16.47


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej