Spór o Turów. Rzecznik rządu: odwołanie ambasadora w Czechach nie utrudni negocjacji
- Negocjacje ze stroną czeską ws. kopalni w Turowie były realizowane bezpośrednio przez rząd. Ambasada RP w Pradze wspomagała te działania, ale nie było to kluczowe - podkreślił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zapewnił, odwołanie ambasadora Polski w Czechach nie utrudni dalszych negocjacji.
2022-01-08, 18:49
W czwartek rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej Mirosława Jasińskiego. Powodem były słowa ambasadora na temat polsko-czeskiego sporu o kopalnię w Turowie, które w ocenie rządu były skrajnie nieodpowiedzialne.
Piotr Müller, zapytany w sobotę, jak ta sytuacja przekłada się na negocjacje wokół kopalni w Turowie, zaznaczył, że "wszelkie działania dotyczące negocjacji ze stroną czeską były też realizowane bezpośrednio przez rząd".
- Ambasada w Pradze oczywiście wspomagała te działania, natomiast one nie miały kluczowego charakteru, więc jeżeli chodzi o to, to nie jest to przyczyna, dla której miałoby się coś gorszego zadziać, jeśli chodzi o dalsze negocjacje - zapewnił rzecznik rządu.
"Cały czas nasza oferta jest na stole"
Piotr Müller zwrócił uwagę, że negocjacje są trudne, ponieważ w Czechach dopiero co został powołany rząd. - W związku z tym też zainteresowanie tym tematem ze strony czeskiej na razie nie jest na najwyższym poziomie - dodał.
Rzecznik rządu podkreślił też, że strona polska liczy, że dojdzie do porozumienia. - Cały czas nasza oferta jest na stole - powiedział.
- Co dalej z kopalnią Turów? Premier zabrał głos
- Jeden z tygodników opisał spotkanie ws. Turowa. Sasin zaprzecza: fake news
Kontrowersyjne słowa ambasadora
Ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński udzielił wywiadu "Deutsche Welle", w którym był pytany m.in. czy spór o Turów uda się rozwiązać polubownie. - W ogóle nie dopuszczam, żeby była jakaś inna możliwość - powiedział ambasador. - W tej chwili jednak czeskie ministerstwa pracują nad exposé premiera. Dla nas to niekorzystne, bo trudno ustalić terminy spotkań. Tak naprawdę chyba jednak pozostało bardzo niewiele szczegółów niedopracowanych technicznie. Sądzę, że uda się to zakończyć podczas jednego spotkania na poziomie ministerstw środowiska. Liczę na to, że potem stosunkowo szybko spotkają się premierzy - kontynuował.
Mówiąc o genezie sporu o Turów, Jasiński ocenił, że "to był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony". - W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery - powiedział.
Mirosław Jasiński oficjalnie objął urząd ambasadora RP w Pradze 20 grudnia ubiegłego roku. W placówce dyplomatycznej RP w Pradze nie było ambasadora od czerwca 2020 r., gdy prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska, w związku z zarzutami o mobbing pracowników, Barbarę Ćwioro.
REKLAMA
Czytaj także:
- Sprawa ambasadora w Czechach. Prof. Kik: nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem
- "Trudniej będzie naprawiać relacje". Jakóbik o sprawie ambasadora w Czechach
- Uchwała rządu ws. kopalni Turów. Müller: celem jest zablokowanie płatności kar
dn
REKLAMA