Jeden z tygodników opisał spotkanie ws. Turowa. Sasin zaprzecza: fake news

2021-12-29, 22:40

Jeden z tygodników opisał spotkanie ws. Turowa. Sasin zaprzecza: fake news
Skargę przeciwko Polsce wniosły Czechy w lutym 2021 roku.Foto: shutterstock.com/Peteri

Podczas spotkania ws. Turowa Jacek Sasin zgodził się na zapłatę przez Polskę kar zasądzonych przez TSUE - poinformował "Wprost". Informacje zdementował jednak sam minister aktywów państwowych. "Fake news. Nie było opisywanego spotkania z moim udziałem, gdzie omawiana byłaby sprawa Turowa" - napisał na Twitterze.

Autor tekstu zacytował rzekomo "osobę z kręgów rządowych". Według informatora tygodnika "Ministerstwo Aktywów Państwowych zgodziło się na wypłatę kary. Padła propozycja, żeby uchwała w sprawie Turowa została przygotowana też przez resort, ale ostatecznie scedowano to na Kancelarię Premiera".

Na powyższe doniesienia zareagował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Fake news tygodnika »Wprost« i red. Joanny Miziołek. Nie było opisywanego spotkania z moim udziałem, gdzie omawiana byłaby sprawa Turowa" - podkreślił.

Spór o kopalnię Turów. Skarga Czech

Pod koniec lutego 2021 r. Czechy wniosły do TSUE skargę przeciw Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Jednocześnie zażądały zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, Polski rząd się nie zastosował, w związku z czym 20 września Trybunał nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego. Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Negocjacje ws. kopalni Turów

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada, wznowione, jednak później nie były kontynuowane. Według ostatnich informacji resortu klimatu czeski rząd nie odpowiedział na ostatnią ofertę Polski.

Zobacz: "Czesi nie chcieli zdradzić, ile pompują wody z ujęcia". Jak wyglądały rozmowy ws. kopalni Turów?

Czytaj także:

tvp.info/twitter.com/PAP
pb

Polecane

Wróć do strony głównej