"Moskwa nie oczekuje przełomu". Eksperci OSW o rozmowach USA-Rosja
9 i 10 stycznia w Genewie odbyły się rozmowy rosyjsko-amerykańskie. W ocenie Ośrodka Studiów Wschodnich spotkanie to było traktowane przez Stany Zjednoczone jako element tzw. dialogu o stabilności strategicznej. Z kolei w przypadku Moskwy, zdaniem ekspertów, nie oczekuje ona przełomu w rozmowach.
2022-01-12, 10:43
Jak tłumaczyli specjaliści - spotkanie "posłużyło szczegółowemu przedstawieniu stanowisk i postulatów stron, określenia ich priorytetów i "czerwonych linii". Rozmowy te - czytamy w artykule - pokazują odległość stanowisk dwóch krajów i nie doprowadziły do ich zbliżenia.
Postulaty Kremla pokazują według OSW, że Rosja nie dąży do osiągnięcia porozumienia i przełomu w rozmowach. Zdaniem ośrodka Rosja "najprawdopodobniej zdecydowała już o podjęciu sugerowanych przez nią działań »wojskowo-technicznych«". Można spodziewać się więc rozmieszczenia nowych rosyjskich jednostek wojskowych oraz systemów broni ofensywnej w pobliżu granic Ukrainy i państw NATO. Moskwa nie zamierza również "zaprzestać niezapowiadanych ruchów wojsko w rejonie granic Ukrainy i organizacji ćwiczeń w Zachodnim i Południowym Okręgach Wojskowych oraz na terytorium Białorusi".
Zdaniem ekspertów działania Kremla "nie muszą wiązać się z formalnym zerwaniem rozmów z USA i NATO". Mogą one wskazywać natomiast na determinację Rosji w kwestii realizacji jej żądań oraz oczekiwanie na powstanie napięć pomiędzy sojusznikami, a także doprowadzenie do ustępstw ze strony Zachodu. "W przypadku braku takich koncesji Rosja może zacząć realizować jeden ze scenariuszy eskalacji militarnej przeciwko Ukrainie, najprawdopodobniej doprowadzając do nasilenia konfliktu we wschodniej Ukrainie" - ostrzega OSW.
- "Polityka sankcyjna to jedyny język, jaki rozumie Putin". Jabłoński o rozmowach w Genewie
- Po spotkaniu Biden-Putin. Dr Kawa: centra generujące politykę amerykańską raczej nie zmieniają nurtu
jbt
REKLAMA