"Współtwórcami zmian są nauczyciele i praktycy". Czarnek odpowiada opozycji
Przemysław Czarnek, odnosząc się do zarzutów opozycji ws. zmian w ustawie Prawo oświatowe, przyznał, że współtworzyli je nauczyciele i praktycy z różnych części Polski.
2022-01-12, 15:54
W środę w Sejmie trwa sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty.
Po przedstawieniu stanowisk klubów głos zabrał szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ocenił, że opozycja, krytykując projekt ustawy, użyła argumentów absolutnie oderwanych od rzeczywistości.
Przemysław Czarnek mówił, że prace nad ustawą przebiegły w sposób demokratyczny. - Wiele było dyskusji, również wielogodzinnych, i w ministerstwie, i tutaj w parlamencie, dotyczących punkt po punkcie tej ustawy. Analiza dogłębna, merytoryczna, dokonywana przez nauczycieli praktyków, przez dyrektorów szkół - mówił. Dodał, że nauczyciele i praktycy z różnych części Polski również współtworzyli projekt noweli.
- Ta ustawa to jest tak naprawdę plebiscyt, za czym jesteśmy i za jaką Polską jesteśmy. Czy jesteśmy za Polską silną, za państwem silnym, dbającym o dzieci i młodzież wszędzie, w każdym miejscu Polski? - pytał Czarnek. Szef MEiN przekonywał, że szkoły nie mają autonomii. O jej pozbawieniu w wyniku wprowadzenia nowych przepisów mówili posłowie opozycji.
- Jest dwuwładza w polskich szkołach od kilkudziesięciu lat. Jest organ prowadzący, który zajmuje się infrastrukturą szkoły, utrzymaniem szkół, i jest organ nadzoru pedagogicznego, który dba o to, żeby treści przekazywane w szkołach były takie same i niedemoralizujące - odparł Czarnek.
REKLAMA
"Chodzi o transparentność"
- W tej ustawie chodzi tylko o jedną rzecz: ja nie rozumiem, dlaczego państwo nie pozwalacie opinii publicznej, wszystkim rodzicom zapoznać się najpierw z materiałami, które każda organizacja pozarządowa chce przekazywać dzieciom, tylko państwo chcecie utrzymać w tajemnicy do samego końca to, co jakaś organizacja chce przekazywać, po to, żeby rodzice nie mieli dostępu do tego? - dopytywał Czarnek.
Dodał, że przepisy polegają na tym, że NGO-sy mają najpierw zaprezentować rodzicom to, o czym chcą z uczniami rozmawiać. - Chodzi o transparentność - mówił. - Chcemy wolności dla rodziców. O to walczymy w tej ustawie. [...] Transparentność - której dzisiaj absolutnie brakuje - ocenił Czarnek.
Projekt nowelizacji. Sprawdź zmiany
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator ma 30 dni na wydanie opinii.
Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Komisje sejmowe w ubiegłym tygodniu wprowadziły do projektu zapis wyłączający z tej procedury organizacje harcerskie.
REKLAMA
W projekcie zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.
Zobacz także: minister MEiN Przemysław Czarnek w PR24
Czytaj również:
- "Konsekwentnie dążymy do podwyższania wynagrodzenia". Piontkowski o zarobkach nauczycieli
- Czy szkoły czekają zmiany w podstawie programowej? Wiceminister edukacji wyjaśnia
dn
REKLAMA