Terlecki: jest wielu posłów, którzy sprzeciwiają się przymusowi szczepień
Zdaniem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego jest wielu posłów, którzy sprzeciwiają się przymusowi szczepień. Według niego to jest powód, dla którego projekt ustawy o weryfikacji covidowej przeciąga się w Sejmie.
2022-01-13, 20:02
Portal PolskaTimes.pl przypomina, że we wtorek wieczorem sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej - tzw. ustawę Czesława Hoca. W trakcie prac komisji zmieniono tytuł projektu i usunięto jeden z artykułów. "Teraz projekt powinien trafić do drugiego czytania. Jednak w środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki na posiedzenia klubu PiS miał przekazać parlamentarzystom, że ten projekt nie będzie procedowany" - zauważa portal.
Wicemarszałek Terlecki pytany przez polskatimes.pl o to, dlaczego tzw. ustawa Czesława Hoca, nie była procedowana na tym posiedzeniu Sejmu, powiedział, że stało się tak z różnych powodów.
- Jednym z nich jest to, że ulegała ona w trakcie przygotowań wciąż zmianom i modyfikacjom. I właściwie w tej chwili nie wiem, jaki ma ostateczny kształt ta, która jeszcze wciąż jest w Sejmie. Po drugie - mówiąc, że nie będziemy wymagać dyscypliny, równocześnie jednak wysłuchaliśmy argumentów przeciwko i staraliśmy się doprowadzić do takiej sytuacji, żeby ci, którzy się sprzeciwiają ustawie, byli nie jakąś częścią znaczącą klubu. Po trzecie - większość z nas jest przekonana, że nie należy stosować przymusu szczepień, a w każdym razie zbyt szeroko. To są powody, dla których ta sprawa się przeciąga - mówił Terlecki.
Niewielka grupa sprzeciwiająca się szczepieniom
Jak zauważył, "optymiści mówią, że pandemia słabnie, co by oznaczało, że w ogóle nie będzie to konieczne". - Pesymiści mówią, że dopiero wszystko jest przed nami i wtedy być może jakieś obostrzenia będą możliwe. Na razie mamy dwa tygodnie na to, żeby przed następnym posiedzeniem Sejmu zastanowić się, jaki kształt powinna mieć ta ustawa - dodał wicemarszałek.
Dopytywany, czy wpływ na to, że ustawa nie jest teraz procedowana, miało spotkanie z grupą posłów klubu PiS, która się jej sprzeciwiała, Ryszard Terlecki odparł: "Chcieliśmy poznać argumenty tych, którzy się z nami nie zgadzają, nie wiem, czy oni chcieli poznać nasze, trwała długa dyskusja, wymienialiśmy opinie".
Dodał, że grupa tak zdecydowanie się sprzeciwiająca szczepieniom jest bardzo niewielka. - Nie zagraża też naszej większości. Więc jak mówię – przed następnym posiedzeniem Sejmu, będziemy ustalać, czy to będzie nowy kształt ustawy, czy ta ustawa będzie jeszcze trochę modyfikowana. Zobaczymy – powiedział Terlecki. - W przestrzeni publicznej taka opinia, jak oni prezentują, jest jednak obecna – także obecna wśród naszych wyborców, więc to oczywiście musimy traktować poważnie - podkreślił.
Terlecki powiedział też, że jest wielu posłów, którzy sprzeciwiają się przymusowi. - Ja też w gruncie rzeczy do nich należę, choć jeżeli by sytuacja zdecydowanie się pogorszyła, groziłoby to jakimś załamaniem funkcjonowania służby zdrowia, to być może trzeba by pomyśleć wtedy o jakichś bardziej radykalnych działaniach - zadeklarował.
- Omikron zagraża dzieciom. Prof. Banach: ten wariant nie dotyczy już głównie starszych osób
- Pfizer pracuje nad szczepionką przeciw omikronowi. Wiemy, kiedy będzie gotowa
Zobacz także: Tomasz Latos w Polskim Radiu 24
dn
REKLAMA