Rosja rozczarowana rozmowami w OBWE. USA chwalą polską inicjatywę ożywienia dialogu ws. bezpieczeństwa

Rosja rozczarowana rozmowami w ramach OBWE. Natomiast Stany Zjednoczone po spotkaniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu chwalą polską inicjatywę odbudowy dialogu w sprawie bezpieczeństwa na Starym Kontynencie. Rozmowy w Wiedniu oficjalnie zainaugurowały roczne przewodnictwo Polski w ramach OBWE.

2022-01-13, 19:54

Rosja rozczarowana rozmowami w OBWE. USA chwalą polską inicjatywę ożywienia dialogu ws. bezpieczeństwa
W ocenie stałego przedstawiciela USA przy OBWE "słyszymy głośno wojenne bębny, a retoryka stała się dość przeraźliwa". Foto: maradon 333/shutterstock.com

Stały przedstawiciel Rosji przy OBWE Aleksander Łukaszewicz oświadczył, że podczas spotkania w Wiedniu Moskwa przedstawiła swoje propozycje dotyczące bezpieczeństwa, ale - jak dodał - nie otrzymała "satysfakcjonującej" odpowiedzi.

Staramy się przedstawić nasze różnice za pomocą dyplomacji. Jeśli to nam się nie uda, powinniśmy spróbować znaleźć sposoby, by zapewnić gwarancje [bezpieczeństwa] innymi środkami. Wiem, że chcą państwo mnie wciągnąć w dyskusję na gruncie wojskowym, ale nie jestem gotowy, by o tym mówić. Nie jestem generałem, jestem dyplomatą - powiedział Aleksander Łukaszewicz.

Zupełnie inaczej przebieg Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oceniają Stany Zjednoczone. Stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter ocenił aktualną sytuację jako kryzys europejskiego bezpieczeństwa.

"Retoryka stała się dość przeraźliwa"

Według amerykańskiego ambasadora "słyszymy głośno wojenne bębny, a retoryka stała się dość przeraźliwa". Dyplomata docenił polską propozycję ożywienia dialogu o bezpieczeństwie w ramach OBWE. - Angażując się w ten dialog, musimy jasno określić, że nie będziemy rozważać sfer wpływów, ograniczenia prawa narodów do wyboru sojuszy, nie będziemy też rozważać uprzywilejowania wymogów bezpieczeństwa jednego państwa kosztem innego. Jest tylko jeden kraj w OBWE, który zaatakował swych dwóch sąsiadów i utrzymuje swe wojska na terytorium innych państw wbrew ich woli - i to jest Rosja - mówił Michael Carpenter.

REKLAMA

Posłuchaj

Aleksander Łukaszewicz: staramy się przedstawić nasze różnice za pomocą dyplomacji (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo czy Rosja naprawdę zaangażuje się w negocjacje. - Jeśli Rosjanie odejdą od tych rozmów, stanie się jasne, że nigdy nie traktowali dyplomacji poważnie - ocenił stały przedstawiciel USA przy OBWE. Amerykański dyplomata mówił również, że przed polskim przewodnictwem w Organizacji stoi szereg wyzwań. Jak dodał, to nie tylko sytuacja na Ukrainie, ale też "bezprecedensowe represje" na Białorusi, a także zamrożone konflikty w Gruzji, Naddniestrzu czy armeńsko-azerski spór o Górski Karabach.

Posłuchaj

Michael Carpenter: angażując się w ten dialog, musimy jasno określić, że nie będziemy rozważać sfer wpływów (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Rau z wizytą na Ukrainie 

Priorytety naszego kraju w OBWE przedstawił szef MSZ Zbigniew Rau, który jest jednocześnie przewodniczącym Organizacji. Minister zapowiedział, że swą pierwszą wizytę zagraniczną w roli przewodniczącego OBWE złoży na Ukrainie, w tym także na wschodzie tego kraju, by na miejscu ocenić aktualną sytuację, w tym tę dotyczącą ludności cywilnej.

Zobacz także:
Czytaj również:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej