Presja migracyjna narasta. Straż Graniczna przekazała, ile osób próbowało sforsować granicę

Minionej doby Straż Graniczna udaremniła 16 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Cudzoziemcy podchodzili pod linię granicy w rejonie działania placówek SG w Narewce i Michałowie. Jak podano "na kilku odcinkach granicy stwierdzono uszkodzoną concertinę". 

2022-01-14, 09:44

Presja migracyjna narasta. Straż Graniczna przekazała, ile osób próbowało sforsować granicę
  • Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób - przekazała Straż Graniczna
  • Funkcjonariusze Straży Granicznej podali, że "cudzoziemcy nie przekroczyli granicy"
  • Stanisław Żaryn podkreślał w Polskim Radiu 24, że "mamy sytuację, która jest podwójnie niebezpieczna"

"W dn.13.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób. Na odcinku w Narewce i Michałowie grupa 16 cudzoziemców podchodziła pod linię granicy. Cudzoziemcy nie przekroczyli granicy. Na kilku odcinkach granicy stwierdzono uszkodzoną concertinę" - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

"Sytuacja jest podwójnie niebezpieczna" 

Na antenie Polskiego Radia 24 obecną sytuację na granicy skomentował Stanisław Żaryn. Jak wskazał rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, "mamy sytuację, która jest podwójnie niebezpieczna i jest podwójnym wyzwaniem dla nas".

- Z jednej strony mamy do czynienia z działaniami, które są niebezpieczne dla naszych ludzi w terenie, ale te działania również musimy widzieć jako element agresji państwowej - ocenił. Jak dodał Stanisław Żaryn "stoi za tym wszystkim państwo białoruskie przeciw Polsce".

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

REKLAMA

Zakaz przebywania przy granicy

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, czyli obszar, na którym wcześniej wprowadzono stan wyjątkowy. Ponadto do końca czerwca na 186-kilometrowym odcinku granicy zbudowana zostanie zapora. Ograniczenia w strefie nadgranicznej to odpowiedź na działania hybrydowe reżimu Białorusi na granicach UE.

Zobacz także: Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

PR24/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej