"Zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Marlena Maląg o Polskim Ładzie

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na rozwiązaniach, które zostały wprowadzone wraz z Polskim Ładem "zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Podkreśliła, że to właśnie w "ich kieszeniach zostaną te miliardy, o których mówimy". 

2022-01-14, 11:50

"Zyskuje ponad 90 proc. Polaków". Marlena Maląg o Polskim Ładzie
Marlena Maląg: trwają intensywne prace, aby nadpłacone podatki zostały zwrócone . Foto: KPRM/Krystian Maj

Marlena Maląg w programie "Kwadrans polityczny" TVP1 odnosząc się do nowego rządowego projektu, jakim jest Polski Ład, zaznaczyła, że trwają intensywne prace, aby nadpłacone podatki zostały zwrócone.

Sprawa emerytur 

Z kolei w sprawie emerytów, którzy dostają emeryturę wynoszącą więcej niż 12 tys. 800 zł, szefowa MRiPS zaznaczyła, że jest to grupa 457 osób i w tym przypadku została przyjęta zasada taka, jak dla osób pracujących na umowę o pracę. - Te osoby będą tracić na swoich świadczeniach - powiedziała.

- Natomiast dla emerytów zarabiających do 12 tys. 800 zł rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu są neutralne lub korzystne - dodała. Jak podkreśliła Marlena Maląg, "rozwiązania Polskiego Ładu są rozwiązaniami korzystnymi, które miały spowodować, że sytuacje emerytów i rencistów będzie lepsza i taka jest rzeczywistość".

Minister pytana w piątek w Radiu Plus o 14. emeryturę odpowiedziała, że to było świadczenie jednorazowe. Taką ustawę przyjął parlament i taką ustawę podpisał prezydent RP.

Dodała, że jeżeli będzie taka potrzeba i decyzja, to na pewno to świadczenie zostanie wprowadzone, jednak zaapelowała, aby poczekać na tę decyzję. - Zamiast czternastej emerytury wprowadziliśmy rozwiązania z Polskiego Ładu - podkreśliła.

REKLAMA

"Inflacja rzeczywiście jest bardzo wysoka"

Ponadto poinformowała, że "na początku lutego podany zostanie wskaźnik inflacji rent i emerytur". Dodała, że "na pewno waloryzacja będzie wyższa niż ta, która była założona przy budżecie państwa". - Waloryzacje, które rząd PiS realizuje skutecznie przez te 6 lat, są procentowo powiększone o wskaźnik związany z przeciętnym wynagrodzeniem, a więc na pewno to będzie co najmniej 7 proc. - powiedziała Marlena Maląg.

Przyznała, że "inflacja rzeczywiście jest bardzo wysoka, ale nie jest spowodowana działaniami rządu polskiego, tylko światową gospodarką".

Reforma systemu orzecznictwa

Minister pytana o gruntowną reformę systemu orzecznictwa w sprawie osób z niepełnosprawnościami odpowiedziała, że "orzecznictwo to potężna reforma, która jest od wielu lat zapowiadana i przygotowywana".

REKLAMA

- Patrząc na to, żeby sprawnie wdrożyć zapisane w ustawie działania, plany są takie, że pierwszy krok, jaki podejmiemy, to zmiana orzekania o niesamodzielności - powiedziała. Dodała, że "to nam pozwoli uszczelnić w pewien sposób system".

Marlena Maląg pytana, kiedy należałoby wprowadzić te zmiany, odpowiedziała: "na pewno, jeżeli chodzi o prawo zmiany orzekania o niesamodzielności, należałoby wprowadzić od 1 stycznia 2023 r.".

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marlena Maląg w audycji "Salon Polityczny Trójki"

nj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej