Krajowy Plan Odbudowy wciąż bez akceptacji. Minister rozwoju: KE łamie prawo
- Nie ma merytorycznych uwag do planu, który został przedstawiony jako Krajowy Plan Odbudowy - mówił w TVP Info minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Blokowanie KPO w Komisji Europejskiej nazwał decyzją "czysto polityczną" i dodał, że "z prawnego punktu widzenia KE łamie prawo". - Uważam, że dostaniemy te środki - przekonywał.
2022-01-21, 02:10
Piotr Nowak podkreślił w "Gościu Wiadomości", że jest "umiarkowanym optymistą", jeśli chodzi o odblokowanie pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. - Uważam, że dostaniemy te środki, natomiast realistycznie patrząc, jest to decyzja czysto polityczna (blokowanie środków przez KE - red). Nie ma merytorycznych uwag do planu, który został wysłany, przedstawiony, jeśli chodzi o KPO. Jest decyzja polityczna dotycząca tzw. praworządności - wskazywał.
"KE łamie prawo"
- Chciałem zwrócić uwagę, że jeśli odwołamy się do traktatów UE, to są traktaty, które mówią, jaki jest zakres podziału władzy - KE, PE czy państw członkowskich, to sprawy reformy systemu sądowniczego, praworządności w danym kraju tylko i wyłącznie należą do lokalnych władz, czyli władz danego kraju - mówił minister.
Według Nowaka Komisja "wychodzi poza traktaty, poza umowy, na które wszyscy się zgodzili, wstępując do UE, i mówi: nie dam wam środków, które de facto wam się należą". - Z merytorycznego punktu widzenia, z prawnego punktu widzenia, KE łamie prawo - podsumował szef resortu rozwoju i technologii.
Na początku stycznia rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał, że rozmowy z polskimi władzami w sprawie Krajowego Planu Odbudowy ciągle trwają.
REKLAMA
Unijna odpowiedź na pandemię COVID-19
Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nową sytuację gospodarczo-społeczną, jaką spowodowała pandemia COVID-19. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF - Recovery and Resilience Facility). Wszystkie kraje członkowskie muszą przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki. Zdecydowana większość została już zaakceptowana, co umożliwiło wypłatę zaliczek. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany.
Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Czytaj także:
- Co z zatwierdzeniem polskiego KPO? Terlecki: zawetowanie Fit for 55 może być skuteczne
- Prof. Domański: Polska stała się przeciwnikiem polityki szybkiego integrowania Europy, stąd środki z KPO są blokowane
- "Czarne wizje opozycji". Karnowski o doniesieniach Radia Zet ws. odwołania Ziobry z funkcji ministra
mbl
REKLAMA