Holandia zmienia zdanie w sprawie dostaw broni Ukrainie. Szef MSZ mówi o życzliwości
- Życzliwie odniesiemy się do tej prośby - powiedział podczas wieczornej debaty w parlamencie szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra, pytany o reakcję rządu Niderlandów na wypadek prośby Ukrainy o dostawę broni. Wcześniej Holandia była przeciwna udzieleniu wschodniemu sąsiadowi Polski pomocy militarnej.
2022-01-21, 03:33
Jak zaznaczył szef niderlandzkiej dyplomacji, "sytuacja się zmieniła". Przypomniał w swym wystąpieniu, że na granicy z Ukrainą zgromadziło się ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy.
F-35 w służbie NATO
Podczas debaty, szef resortu spraw zagranicznych powiedział, że Niderlandy udostępnią NATO dwa myśliwce F-35, które będą operować z Bułgarii. Samoloty będą wykonywać zadania tak zwane Quick Reaction Alert, czyli przechwytywać nieznane samoloty nad obszarem traktatowym NATO.
Minister Hoekstra poinformował też parlamentarzystów, że stworzony został specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa, który pomoże Ukrainie w walce z rosyjskimi hakerami.
Spór o Nord Stream 2
Minister Hoekstra nie wykluczył zablokowania Nord Stream 2, ale podkreślił jednocześnie, że czterdzieści procent europejskiego gazu pochodzi z Rosji i "nie można tego tak po prostu zastąpić". Kilka miesięcy temu platforma dziennikarstwa śledczego Follow The Money ujawniła, że wysocy urzędnicy holenderskiego MSZ wielokrotnie podróżowali do Moskwy na rozmowy w sprawie gazociągu. Ówczesny minister spraw zagranicznych Stef Blok nie poinformował o tym parlamentu.
REKLAMA
Podczas debaty w parlamencie szef resortu spraw zagranicznych był jednak sceptyczny wobec blokady systemu bankowego, bo "może to mieć negatywne konsekwencje również dla gospodarek krajów UE".
- W przypadku agresji sankcje powinny sprawić, że ta awantura okazałaby dla Putina bardzo kosztowna - powiedział poseł socjalliberalnej D66 Sjoerd Sjoerdsma. Jego zdaniem Rosja powinna zostać odcięta od międzynarodowego systemu bankowego Swift, a gazociąg Nord Stream 2 nie powinien być dopuszczony do eksploatacji.
Obrona polityki Rosji
Polityki Rosji bronił poseł Partii Socjalistycznej (SP) Jasper van Dijk, który wskazał w swym przemówieniu, że "NATO przesunęło się na wschód i zbliża do granic Rosji". - To oczywisty fakt - powiedział van Dijk.
Większość holenderskich ugrupowań politycznych nie uważa obecnie za rozsądne "zezwalanie Ukrainie na wstąpienie do NATO" - skomentował czwartkową debatę portal NOS.
REKLAMA
Czytaj także:
- Andrzej Duda przyjął Wołodymyra Zełenskiego. "To próba wyprzedzenia ciosu ze strony Rosji"
- Biden ostrzega przed atakiem Rosji na Ukrainę. Guzy: słowa o "małej inwazji" to wielki błąd
- Możliwa pomoc Polski dla Ukrainy. Szef BBN: Andrzej Duda omówi to z Wołodymyrem Zełenskim
mbl
REKLAMA