Paweł Behrendt o imperialnych ambicjach Chin i Rosji: przeszkodą są USA i ich sojusznicy
- Oba państwa uważają, że układ międzynarodowy powstały po zakończeniu zimnej wojny jest dla nich niesprawiedliwy i nie odgrywają w nim należnej roli - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt, Instytut Boyma, komentując politykę zagraniczną Chin i Rosji.
2022-01-23, 21:00
Prezydent Chin Xi Jinping miał poprosić Władimira Putina, aby nie dokonywał inwazji na Ukrainę podczas igrzysk olimpijskich - pisze agencja Bloomberg, powołując się na źródło w Pekinie.
Paweł Behrendt komentował te doniesienia. - W Chinach tego typu imprezy muszą być zapięte na ostatni guzik, wszystko musi przebiegać perfekcyjnie, wybuch wojny na Ukrainie jest ostatnim, czego Chiny potrzebują, wówczas cała światowa uwaga zostanie przesunięta na ten kraj. Igrzyska Olimpijskie jako impreza globalna mają dla Chin bardzo duże znaczenie propagandowe i na użytek zewnętrzny i wewnętrzny, by pokazać wielkość i mocarstwowy status Chin - zauważył.
"Chiny i Rosja zacieśniają swoje partnerstwo i poszukują synergii"
- Chiny jednak bardzo interesują się tym, co dzieje się na wschodzie Europy i w bardzo dużym stopniu wpierają Rosję. Oba państwa zacieśniają swoje partnerstwo i poszukują synergii. Chiny w ostatnich tygodniach zdecydowanie poparły stanowisko Rosji w kwestii Krymu i Ukrainy, z kolei Rosja poparła stanowisko Chin w kwestii Tajwanu. Konflikty we wschodniej części Europy uderzą też w Chiny, szczególnie jeśli dojdzie do zablokowania połączenia kolejowego między tym krajem a Europą Zachodnią - przypominał ekspert.
Gość audycji przyznał, że Chiny mogą stanowić problem dla Rosji, ale to zostało w Moskwie ocenione jako zagadnienie dalszej perspektywy. - W perspektywie krótko i średnioterminowej Chiny oferują robienie interesów, płacą gotówką i nie stawiają żadnych wymagań odnośnie praworządności, demokracji czy praw człowieka. Komunistyczna Partia Chin czuje się też zagrożona promowaniem demokracji i praw człowiek przez świat zachodni - zauważył.
REKLAMA
"Ład oparty na prawie międzynarodowym wyklucza tradycyjną politykę mocarstwową"
- Promowany przez świat zachodni ład liberalny oparty na prawie międzynarodowym wyklucza tradycyjną politykę mocarstwową jak chociażby tworzenie stref wpływów, blokuje Rosji możliwość odbudowy imperium, jeden z jasnych celów prezydenta Putina. W Chinach przewodniczący Xi Jinping też wielokrotnie sygnalizował intencje odbudowy sinocentrycznego porządku w Azji Wschodniej. Dla obu państw główną przeszkodą są Stany Zjednoczone i ich sojusznicy - mówił Paweł Behrendt.
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
W ostatnim czasie Moskwa zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy. Prezydent Putin domaga się od Sojuszu wycofania oddziałów ze wschodniej flanki i zobowiązań, że NATO nie będzie rozszerzać wpływów na wschód Europy.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Paweł Behrendt
Data emisji: 23.01.2022
Godzina emisji: 19.34
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA