Resort zdrowia: rozporządzenie dot. testów na COVID-19 w aptekach skierowane do opublikowania
Resort zdrowia skierował do publikacji projekt rozporządzenia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Regulacja umożliwi m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. MZ wyjaśniło, że potrzeba wydania rozporządzenia podyktowana jest m.in. pojawieniem się omikronu, który wykazuje duży potencjał zakaźny.
2022-01-24, 12:08
MZ wskazało, że niezbędne jest uruchomienie kolejnych punktów testowania w celu zidentyfikowania przypadków z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych i kontrolnych.
W załączniku do rozporządzenia wskazano podstawowe badania diagnostyczne, które mogą być wykonywane przez farmaceutę na potrzeby wykorzystania ich wyników w opiece farmaceutycznej, którą farmaceuta będzie docelowo sprawował nad pacjentami apteki. Zgodnie z wykazem farmaceuta będzie mógł wykonać m.in. test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2.
Testy na COVID-19
Celem rozporządzenia - jak zaznaczono w uzasadnieniu - nie jest wprowadzenie do aptek ogólnodostępnych czynności diagnostyki laboratoryjnej, zastrzeżonej dla diagnostów laboratoryjnych, ale jedynie umożliwienie przeprowadzenia szybkich i prostych testów paskowych.
W uzasadnieniu wskazano, że w Sejmie omawiany jest poselski projekt (ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19), który zakłada wprowadzenie możliwości weryfikacji w miejscach pracy, na żądanie pracodawcy, od pracownika informacji o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, który ma być finansowany ze środków publicznych.
REKLAMA
Wobec tego - jak zaznaczono - istnieje pilna potrzeba tworzenia nowych punktów do diagnostyki w kierunku SARS-CoV-2, a apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia publicznego, powinna zostać włączona w system wykrywania zakażeń.
Pozostałe badania
Na mocy rozporządzenia farmaceuci będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR - ang. Waist-Hip Ratio).
Zgodnie z rozporządzeniem farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter - test z krwi.
Wymienione w projektowanym rozporządzeniu badania diagnostyczne, z wyjątkiem badania w kierunku SAR-CoV-2, nie będą finansowane ze środków publicznych. Badania te będą odpłatne według cennika apteki ogólnodostępnej, który ustali podmiot prowadzący aptekę. Pacjent nie będzie mógł oczekiwać ani żądać sfinansowania ich przeprowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
REKLAMA
Rozporządzenie wejdzie w życie 27 stycznia 2022 r.
Zobacz także: Waldemar Kraska w Programie 3 Polskiego Radia
Czytaj także:
- Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. NRA: zainteresowanie może być znaczne
- "V fala jest inna niż poprzednie". Wiceszef MZ o nowych rozwiązaniach ws. walki z COVID-19
- Jak skutecznie walczyć z COVID-19? Gielerak: konieczne są szczepienia, poprawa opieki przedszpitalnej
ng
REKLAMA