Polska państwem ramowym Eurokorpusu. Szef MON: ważny element architektury dowodzenia w NATO i UE

Polska stała się szóstym państwem ramowym Eurokorpusu. W uroczystości w Strasburgu uczestniczył minister obrony Mariusz Błaszczak. - Zwiększając zaangażowanie w Eurokorpus, pokazujemy, że Polska nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także gwarantuje bezpieczeństwo - mówił szef MON.

2022-01-25, 13:39

Polska państwem ramowym Eurokorpusu. Szef MON: ważny element architektury dowodzenia w NATO i UE
Szef MON podkreślił, że Polska jako państwo ramowe Eurokorpusu przyjmuje dodatkową odpowiedzialność. Foto: Twitter/MON

Eurokorpus to siły dostępne dla Unii Europejskiej i NATO. Odpowiadają za planowanie operacji wojskowych, ich przygotowywanie i kierowanie nimi. W skład wchodzi 11 państw, w tym 6 ramowych.

Wkład w bezpieczeństwo

Szef MON mówił, że wraz ze zmianą statusu Polski w Eurokorpusie, nasz kraj dostarczy dodatkowe siły i sprzęt. Dodał, że nie była to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę wydarzenia na Wschodzie, ale nasz kraj "uznaje ją za znak polskiego wkładu w bezpieczeństwo euroatlantyckie".

Minister podkreślił, że bez takich jednostek jak Eurokorpus, NATO nie byłoby gotowe do wykonania swoich celów.

- Zwłaszcza teraz, przy wzroście napięć w Europie, wiarygodność militarna jest kluczowa dla efektywnego odstraszania, a gdy ono zawiedzie - dla działań obronnych - tłumaczył minister.

REKLAMA

Ocenił, że rozwój zdolności dowodzenia, w tym szybkiego reagowania na wysokim poziomie jest konieczny do zapewnienia gotowości i zdolności do odpowiedzi przeciwko wszystkim potencjalnym zagrożeniom, z którymi nasze kraje mogą się skonfrontować.

Dualizm Eurokorpusu

Mariusz Błaszczak zwracał uwagę, że Eurokorpus współpracuje zarówno z NATO, jak i UE.

- Ta cecha charakterystyczna dla Eurokorpusu była jednym z głównych argumentów, w wyniku czego Polska zdecydowała się dołączyć do tego projektu - dodał.

- Dualizm Eurokorpusu wiąże się z zobowiązaniem, czy wręcz obowiązkiem, aby zachować równowagę między zaangażowaniem w jedną i w drugą strukturę, a jednocześnie, aby brać pod uwagę prawdziwą skalę zagrożeń i wyzwań w Europie - mówił szef MON.

REKLAMA

Minister podkreślił, że kraje ramowe powinny zrobić wszystko, by Eurokorpus był zawsze gotowy i zdolny, by stawić czoła wyzwaniom i odegrać istotną rolę w ramach NATO. Jego zdaniem, Eurokorpus powinien współpracować z dowództwem SHAPE, czyli najwyższym dowództwem NATO do spraw operacji.

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o dołączeniu Polski do państw ramowych Eurokorpusu (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Dowództwo szybkiego reagowania

Eurokorpus (Eurocorps, EC) jest wielonarodowym dowództwem szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jego zadania to planowanie i prowadzenie operacji na rzecz organizacji międzynarodowych jak UE, NATO i ONZ. Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej.

Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich również Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia.

Polski kontyngent liczy obecnie ponad 60 żołnierzy. Wkrótce polscy wojskowi obejmą kilka stanowisk dowódczych w Kwaterze Głównej, a w latach 2023-2025 polski generał będzie pełnił funkcję dowódcy EC. Koszty przystąpienia do Eurokorpusu w charakterze państwa ramowego, wydelegowania personelu oraz zabezpieczenia logistycznego, w tym sprzętu, oszacowano na 60 mln zł rocznie.

REKLAMA

Czytaj także:

Wiceszef MON o napięciu na Wschodzie:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej