Wyrok TSUE ws. Gazpromu na początku lutego. Proces rozpoczął się w... 2018 r.
Proces w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 r. 2 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi wyrok.
2022-01-25, 13:30
W maju 2018 r. Komisja Europejska, na której czele stał wówczas Jean-Claude Juncker, zawarła ugodę z Gazpromem po przeprowadzeniu dochodzenia ws. nadużywania przez rosyjski koncern dominującej pozycji na rynkach gazu w takich państwach jak Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry i Słowacja.
Choć KE ustaliła, że Gazprom w sposób systemowy łamał regulacje dot. wolnej konkurencji - m.in. poprzez nakładanie ograniczeń terytorialnych w umowach na dostawy gazu z hurtownikami, prowadzenie nieuczciwej polityki cenowej, wymuszanie kontroli nad inwestycjami na polskim odcinku gazociągu jamalskiego - to po przedstawieniu przez rosyjskie przedsiębiorstwo pisemnych zobowiązań do zaniechania tych praktyk, zamknęła postępowanie administracyjne. Gazprom uniknął kar za monopolistyczne działania.
PGNiG uznał, że Komisja naruszyła prawo UE i w październiku 2018 r. skierował sprawę do TSUE. Skargę polskiego przedsiębiorstwa poparły rządy Polski i Litwy.
- Kary TSUE dla Polski. Rzecznik rządu: będziemy podejmowali kroki prawne
- Małecki: opozycja znów próbowała zbić kapitał polityczny na gazowym szantażu Putina
- "Będziemy redukować cenę gazu dla odbiorców gospodarczych". Ważna deklaracja ministra aktywów państwowych
ZOBACZ TAKŻE: Piotr Naimski o podwyżkach cen energii związanych z Gazpromem
jb
REKLAMA