Sejm rozpoczął prace nad projektem przepisów antylichwiarskich. Zobacz najważniejsze założenia ustawy

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu lichwie. Celem przepisów, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest kompleksowe uregulowanie tego obszaru zarówno na płaszczyźnie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję w stosunki cywilnoprawne. Głównym zadaniem ustawy jest wyeliminowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim.

2022-01-26, 16:48

Sejm rozpoczął prace nad projektem przepisów antylichwiarskich. Zobacz najważniejsze założenia ustawy

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił podczas I czytania projektu w Sejmie, że tysiące Polaków padły ofiarą takich pożyczek. Podkreślił, że często były to osoby starsze i nieświadome tego, że zaciągając pożyczkę na kilkaset złotych muszą spłacać tysięczne koszty pozaodsetkowe.

Wiceminister stwierdził, że doprowadziło to wielu pożyczkobiorców do ruiny. Dodaje, że przykładem skali tej patologi jest kilka postępowań, które znajdują się na etapie wniesienia aktów oskarżenia.

Założenia ustawy 

Projekt wzmacnia ochronę osób fizycznych zaciągających pożyczki. W tym celu określono limity odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Te ostatnie w całym okresie spłaty pożyczki nie będą mogły być wyższe, niż 25 procent całkowitej kwoty. Natomiast w przypadku kredytu konsumenckiego w całym okresie jego spłaty nie będą mogły przekroczyć 45 procent kwoty zobowiązania.

Projekt przewiduje także, że działalność instytucji pożyczkowych będzie monitorowana i kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

Posłuchaj

Marcin Warchoł: przykładem skali tej patologi jest kilka postępowań, które znajdują się na etapie wniesienia aktów oskarżenia (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej