NATO uczciło pamięć ofiar Holokaustu. W kwaterze głównej dwie wystawy zorganizowane przez Polskę
W 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Auschwitz flagi państw sojuszniczych w kwaterze głównej NATO w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu z inicjatywy Polski stanęły też dwie wystawy.
2022-01-27, 19:41
Przed kwaterą główną Sojuszu ułożono z białych kamieni napis "We Remember", czyli "Pamiętamy". Podczas uroczystości ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski przypomniał zbrodnie popełniane przez nazistowskie Niemcy.
Mówił, że okupacja Polski była najbardziej okrutna i krwawa. Podkreślał, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to także odpowiedni moment, by oddać hołd tym, którzy próbowali powstrzymać zagładę.
Polskie wystawy w kwaterze NATO
- Jedną z takich osób był Witold Pilecki, który przyjął powierzoną mu przez polskie podziemie misję przeniknięcia do obozu zagłady Auschwitz, by zdać relację z popełnionych tam okrucieństw - powiedział ambasador Polski przy NATO.
O historii Rotmistrza Pileckiego, który działał w antykomunistycznym podziemiu i został zamordowany w stalinowskim więzieniu 3 lata po zakończeniu wojny, opowiada jedna z wystaw w kwaterze głównej NATO.
REKLAMA
Druga poświęcona jest zagładzie Żydów na Lubelszczyźnie. Dyplomaci i wojskowi z państw Sojuszu będą mogli je oglądać jeszcze przez tydzień.
***
27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej "fabryki śmierci", obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Posłuchaj
kp
REKLAMA