Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Symboliczna minuta ciszy w Parlamencie Europejskim
Eurodeputowani uczcili minutą ciszy pamięć o ofiarach Holokaustu. Specjalną, kilkugodzinną sesję plenarną PE zorganizowano w 77. rocznicę otwarcia bram nazistowskiego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
2022-01-27, 20:57
- Bądźcie ludźmi. Tolerancja i szacunek są ważniejsze niż kiedykolwiek dla pokojowego współistnienia - mówiła podczas specjalnego posiedzenia 100-letnia Margot Friedlander, ocalała z Holokaustu.
- Nie można wszystkich kochać, ale szacunek należy się każdemu. Nie ma krwi chrześcijańskiej, żydowskiej, muzułmańskiej, jest tylko jedna, ludzka krew. Nie możemy już zmienić tego co się stało, ale to nigdy więcej nie może się powtórzyć - podkreślała.
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, Niemka, mówiła, że winy jej kraju odpowiedzialnego za zbrodnie ludobójstwa nie można wymazać i podkreślała: "nigdy więcej".
Szef Rady Europejskiej Charles Michel mówił, że na wszystkich spoczywa odpowiedzialność bycia strażnikiem pamięci o niewyobrażalnych zbrodniach popełnionych na europejskiej ziemi.
REKLAMA
Międzynarodowy Dzień Pamięci
77. rocznicę wyzwolenia Auschwitz uczciło też NATO. W kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli flagi zostały opuszczone do połowy masztu. W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu z inicjatywy Polski w kwaterze zorganizowano też dwie wystawy.
Jedna z nich poświęcona jest historii Rotmistrza Pileckiego, który działał w antykomunistycznym podziemiu i został zamordowany w stalinowskim więzieniu 3 lata po zakończeniu wojny. Druga dotyczy zagłady Żydów na Lubelszczyźnie. Dyplomaci i wojskowi z państw Sojuszu będą mogli je oglądać jeszcze przez tydzień.
kp
REKLAMA