Pomoc militarna, gospodarcza, dostawy gazu. Premier o tym, jak Polska może wesprzeć Ukrainę
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest gotowa, by pomóc Ukrainie w zakresie militarnym, energetycznym i gospodarczym. Dodał, że już sąsiadowi wysyłana jest pomoc humanitarna.
2022-02-01, 13:24
- Stoimy dziś ramię w ramię z państwem ukraińskim po to, by dopomóc w obronie tego zagrożonego bezpieczeństwa, zagrożonego ze strony rosyjskiego sąsiada - powiedział premier.
Mateusz Morawiecki o gotowości Polski, by wesprzeć Ukrainę
Jak zaznaczył "nasza część Europy nie doświadcza trzęsień ziemi ani wybuchów wulkanów", "ale cóż z tego - skoro mieszkając w takiej bliskości do Rosji - mamy poczucie życia u podnóża wulkanu". - Dlatego zdajemy sobie sprawę, jak mało kto w Europie, jaką wartość ma bezpieczeństwo, jaką wagę mają sojusze, wsparcie sąsiadów w sytuacji zagrożenia i tego wsparcia chcemy udzielić państwu ukraińskiemu - wskazał Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki zadeklarował także, że rząd przygotowuje pomoc dla ewentualnych rannych i uchodźców z Ukrainy na wypadek agresji rosyjskiej.
Denys Szmyhal: blisko współpracujemy z Polską
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił, że Kijów "bardzo ściśle współpracuje" z Warszawą "w warunkach trwającej agresji rosyjskiej". - Praktyczna pomoc Polski wzmocni naszą gotowość skutecznego przeciwdziałania Rosji - stwierdził.
Zwrócił uwagę, że "Polska zdecydowanie popiera suwerenność oraz niepodzielność terytorialną Ukrainy". - Popiera też kurs ukraiński do członkostwa w Unii Europejskiej i w Sojuszu Północnoatlantyckim. Popiera też w ramach sojuszu politykę otwartych drzwi - oświadczył polityk.
Przypomniał, że w Lublinie działa dowództwo ukraińsko-polsko-litewskiej brygady gdzie żołnierze ukraińscy mogą obserwować, jak w praktyce wyglądają standardy NATO.
REKLAMA
Premier Ukrainy wyraził także chęć zawiązania nowego trójstronnego porozumienia pomiędzy swoim państwem, Polską i Wielką Brytanią.
Sytuacja na Wschodzie. Bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy
Wśród tematów, które poruszyli politycy, jak zdradził Denys Szmyhal, była kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Premierzy mówili m.in. o wspólnych działaniach wobec Nord Stream 2, przechowywaniu gazu przez polskie firmy w magazynach na Ukrainie, stworzenie technicznych możliwości importu przez Ukrainę gazu z Polski, zwłaszcza z terminalu LNG.
Posłuchaj
Według Szmyhala, priorytetowe powinny pozostać wspólne projekty infrastrukturalne, zwłaszcza kolejowe i drogowe, w tym integracja Ukrainy z siecią drogową UE.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wstrzymanie dostaw gazu ziemnego lub innych surowców z Rosji to możliwy element zagrożenia hybrydowego ze strony tego kraju. Szef polskiego rządu podkreślił, że solidarność z Ukrainą wymaga sprzeciwienia się otwarciu Nord Stream 2.
REKLAMA
- Nie można jedną ręką podpisywać się pod wyrazami solidarności z Ukrainą, a drugą ręką certyfikować Nord Stream 2. To ze sobą nie współgra. Uruchamiając Nord Stream 2, Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem on może szantażować całą Europę - mówił premier Mateusz Morawiecki.
ms
REKLAMA
REKLAMA