Sytuacja na Wschodzie, energetyka, współpraca w ramach NATO. Wizyta szefa MSZ w USA

2022-02-02, 08:18

Sytuacja na Wschodzie, energetyka, współpraca w ramach NATO. Wizyta szefa MSZ w USA
Zbigniew Rau w USA ma rozmawiać m.in. o Ukrainie i kwestiach energetycznych. Foto: Tymon Markowski/MSZ

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wylatuje dzisiaj do Stanów Zjednoczonych. Szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał w USA o sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej i o związanym z tym zagrożeniu bezpieczeństwa całej Europy.

Minister Zbigniew Rau leci do Waszyngtonu zarówno jako szef polskiej dyplomacji jak i jako osoba, która kieruje pracami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Polityk spotka się przede wszystkim z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem oraz z kongresmenami zarówno Demokratów jak i Republikanów.

Sytuacja na Ukrainie

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina mówi, że polski minister będzie rozmawiał przede wszystkim o spodziewanej inwazji Rosji na Ukrainę. - Liczymy, że podczas rozmów w Waszyngtonie omówione zostaną aktualne kwestie dotyczące bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Te kwestie ewoluują z dnia na dzień, ale będzie to dotyczyło przede wszystkim kryzysów, wywołanych agresywną polityką i działaniami Federacji Rosyjskiej i Białorusi - powiedział Łukasz Jasina.

Z kolei ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski poinformował, że rozmowa będzie wykraczać poza kwestie polityczne. - Będą to rozmowy o bezpieczeństwie, ale również o współpracy gospodarczej i energetycznej - powiedział. Dyplomata dodał, że szefowie dyplomacji Polski i USA będą także rozmawiać o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO w obliczu agresywnych działań Rosji.

Poruszone mają być też tematy gazociągu Nord Stream 2 oraz o współpracy między USA a Europą w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Rozmowy z kongresmenami

Podczas wizyty ministra Zbigniewa Raua w Waszyngtonie ma zostać wznowiony dialog strategiczny pomiędzy Polską a USA. Szef polskiej dyplomacji weźmie także udział jako przewodniczący OBWE w wysłuchaniu przed Komisją Helsińską oraz spotka się z kongresmanami z obu partii. Jednym z jego rozmówców będzie senator Ted Cruz, jeden z najbardziej zagorzałych przeciwników Nord Stream 2.

Minister spraw zagranicznych złoży kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Ma to zrobić wspólnie z dyplomatami z Litwy, a także z przedstawicielami białoruskiej opozycji. W programie wizyty ministra Raua są także: otwarcie waszyngtońskiej filii Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i wizyta w Muzeum Holokaustu.

Posłuchaj

Minister Zbigniew Rau leci do Waszyngtonu (Marek Wałkuski/IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Wizyta Zbigniewa Raua w Stanach Zjednoczonych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:40
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz

Polecane

Wróć do strony głównej