Finał sporu ws. Turowa. Polska przekazała środki finansowe, Czechy wycofały skargę z TSUE
Republika Czeska wycofała skargę w sprawie kopalni Turów złożoną przeciwko Polsce w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przekazał rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka. Wcześniej minister środowiska Czech Anna Hubáčková potwierdziła, że Praga otrzymała od Polski 45 mln euro w ramach porozumienia ws. kopalni Turów.
2022-02-04, 16:06
Dziś rano o przekazaniu środków finansowych poinformował premier. Rząd przekazał stronie 35 milionów odszkodowania. 10 milionów dołożyła Polska Grupa Energetyczna. - W ślad za tym Republika Czeska wycofała swoją skargę do instytucji europejskich ws. Turowa i to kończy całkowicie sprawę - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Strona czeska poinformowała, że większa część kwoty - 35 milionów euro - trafiła na konto samorządu kraju libereckiego. Pozostałe 10 milionów - na konto ministerstwa środowiska. Przekazanie tych środków przez stronę polską było warunkiem wycofania czeskiej skargi z TSUE.
Zobowiązania strony polskiej
Zgodnie z zawartym wczoraj porozumieniem Polska zobowiązała się do wypłaty rekompensat za szkody spowodowane wydobyciem w wysokości 45 milionów euro. Oprócz tego strona polska ma wybudować infrastrukturę chroniącą środowisko po czeskiej stronie granicy. Jedną z inwestycji będzie podziemny ekran chroniący przed odpływem wód gruntowych.
Czesi otrzymają również dostęp do danych z monitoringu wód i powietrza. Porozumienie zakłada też powołanie wspólnego funduszu, z którego będą finansowane małe projekty związane z ochroną środowiska.
REKLAMA
Ewentualne spory dotyczące egzekwowania zapisów umowy przez pięć lat będzie mógł rozstrzygać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Długie negocjacje
Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody, skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.
Posłuchaj
- "Świadectwo skuteczności polskiej dyplomacji". Wiceszef MSZ o porozumieniu ws. Turowa
- Inwestorzy giełdowi docenili porozumienie ws. Turowa. Kurs akcji PGE - jej właściciela - ostro w górę
Zobacz również: Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"
kp
REKLAMA
REKLAMA