"Podziały to dla Rosji zawsze dobra wiadomość". Szymon Kardaś o efekcie Nord Stream 2
- Celem Rosji jest generowanie podziałów we wspólnocie transatlantyckiej. Służy też do tego Nord Stream 2 - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich Szymon Kardaś.
2022-02-04, 20:26
Choć mierząca ponad 1200 km druga nitka bałtyckiego gazociągu od miesięcy jest technicznie ukończona, to przyszłość wartego 10 mld euro projektu daleka jest od pewnej. Proces certyfikacji Nord Stream 2 przez Federalną Agencję Sieci (BNetzA) został wstrzymany, a nawet gdyby został odmrożony, nadal czekałyby go miesiące procedur, zarówno po stronie Niemiec, jak i Komisji Europejskiej, która musi wydać ostateczne pozwolenie w tej sprawie.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że z perspektywy Rosji sprawa Nord Stream 2 jest oczywista. - Projekt ma kilka wymiarów. Z pewnością ma służyć realizacji celów politycznych. Fundamentalnym celem jest generowanie nowych podziałów we wspólnocie transatlantyckiej. Nord Stream 2 podzielił nie tylko kraje europejskie, stanowi też kość niezgody w relacjach Europy z USA. Prezydent Joe Biden nieco złagodził ten kurs, ale wygenerowało to napięcia USA z krajami Europy Środkowej, a podziały są zawsze dobrą wiadomością dla Rosji - powiedział Szymon Kardaś.
Budowa Nord Stream 2 ma też cele ekonomiczno-polityczne. - Odnoszą się do Ukrainy. Jednym z celów polityki Rosji było wybudowanie nowych rurociągów, by uniezależnić się od dotychczasowych szlaków tranzytowych, przede wszystkim biegnących przez Ukrainę. Po to był Nord Stream 1 i TurkStream, po to jest Nord Stream 2 - by zwiększyć pozycję Rosji względem Ukrainy. Chodzi o poszerzenia pola możliwości wykorzystania instrumentów, które mogą służyć destabilizacji tego kraju - tłumaczył ekspert.
Uniezależnienie się przez Rosję od dotychczasowych dróg transportu dotyczy też szlaku biegnącego przez Polskę. - Przez Polskę biegnie gazociąg Jamał-Europa. W sytuacji, gdy Rosja posiada nowe gazociągi na Bałtyku i na południu Europy może nie tylko redukować zależność przesyłu surowca od Ukrainy, ale też zdecydować się na wstrzymanie tranzytu przez Polskę. Tak naprawdę obserwujemy to od kilku tygodni. Rosjanie realizują cel ekonomiczny i polityczny wobec krajów tranzytowych. Z kolei sam Gazprom zwiększa swoje możliwości elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację podażowo-popytową na rynku europejskim. Ma przy tym uzysk ekonomiczny - podsumował Kardaś.
Posłuchaj
Posłuchaj
Certyfikacja rurociągu NS2 przez Federalną Agencję ds. Sieci jest niezbędna, by ukończony gazociąg mógł zostać oddany do eksploatacji.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 4.02.2022
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA