"Oba mocarstwa są sobie wzajemnie potrzebne". Dr Niewiński o współpracy rosyjsko-chińskiej
- Kooperacja pomiędzy Pekinem i Moskwą jest pod wieloma względami geopolityczną i geostrategiczną enigmą. Trudno jest do końca przewidzieć, jakie będą długofalowe skutki tej relacji. [...] Oba mocarstwa są sobie wzajemnie potrzebne. Łączy je to, że pragną zmienić pewne uwarunkowania ładu globalnego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Stanisław Niewiński.
2022-02-05, 17:55
W audycji podjęto temat relacji rosyjsko-chińskich, a także politycznego znaczenia trwających XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jak powiedział dr Stanisław Niewiński, "niewątpliwie letnie igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r. i obecna zimowa olimpiada do pewnego stopnia się od siebie różnią, niemniej jednak można zauważyć cały szereg pewnych elementów wspólnych". - Przede wszystkim musimy pamiętać, że w obu przypadkach Chiny chciały wzmocnić swój soft power oraz pokazać sukces rozwoju gospodarczego i modernizację państwa - wskazał.
Dodał, że w przypadku XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich "dochodzi do tego jeszcze cała płaszczyzna amerykańsko-chińskiej rywalizacji, skutków wojny gospodarczej oraz pandemii COVID-19". - Chiny chciały podkreślić, że się uporały z koronawirusem. To znaczy, że potrafiły otworzyć kraj i postawić swoją gospodarkę na normalne tory pracy - ocenił. Jak dodał, jest to tym samym podkreślenie siły całego państwa i zaprezentowanie, że Pekin nie obawia się żadnych sporów.
"Oba mocarstwa są sobie wzajemnie potrzebne"
Odnosząc się do relacji rosyjsko-chińskich gość audycji ocenił, że "kooperacja pomiędzy Pekinem i Moskwą jest pod wieloma względami geopolityczną i geostrategiczną enigmą". - Trudno jest do końca przewidzieć, jakie będą długofalowe skutki tej relacji. Niemniej jednak nie można nie zauważyć, że od kilku lat współpraca pomiędzy tymi państwami się wzmacnia - wskazał.
Jak podkreślił, "oba mocarstwa są sobie wzajemnie potrzebne". Dodał, że "łączy je to, że są mocarstwami religionistycznymi i pragną zmienić pewne uwarunkowania ładu globalnego, choć robią to w różny sposób". Wskazał, że Rosja najczęściej wykorzystuje do tego elementy swojej siły, a Chiny korzystają z rozwiązań dyplomatycznych i ekonomicznych.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
- "Małżeństwo z rozsądku, w którym jest mało miłości, ale dużo interesów". Ekspert o relacjach Rosji i Chin
- "Dotąd Rosja starała się lawirować między Chinami a Zachodem". Gierej o działaniach Putina
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: dr Stanisław Niewiński (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu)
Data emisji: 05.02.2022
Godzina emisji: 17.10
ng
REKLAMA
REKLAMA