Sejm wybrał Bogdana Święczkowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego
Kandydaturę Bogdana Święczkowskiego poparło 233 posłów, przeciw było 219. Święczkowski dotychczas był Prokuratorem krajowym, I zastępcą prokuratora generalnego.
2022-02-08, 22:43
Wybór sędziego TK był konieczny, ponieważ 23 lipca ub. roku upłynęła kadencja sędziego Leona Kieresa. Kandydatura Święczkowskiego została zgłoszona przez grupę posłów PiS.
Kandydaturę Święczkowskiego w głosowaniu poparło 233 posłów, przeciw było 219, a od głosu wstrzymało się 2 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 228 głosów. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, podczas której opozycja protestowała przeciw wyborowi Święczkowskiego.
Sędzia TK jest wybierany przez Sejm na 9-letnią kadencję.
Działalność zawodowa
Bogdan Święczkowski, absolwent prawa na Uniwersytecie jagiellońskim, pracował w prokuraturze Rejonowej w Sosnowcu, Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, od 2001 r. w Prokuraturze Krajowej. Od 2005 r. pełnił obowiązki zastępcy dyrektora biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej (od 2009 r. dyrektora), a także prokuratora Prokuratury Apelacyjnej. W 2006 r. został powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej. W latach 2006-2007 był szefem ABW.
W latach 2010-2015 pozostawał prokuratorem w stanie spoczynku. W tym czasie został wybrany na radnego śląskiego sejmiku wojewódzkiego, a w wyborach parlamentarnych w 2011 r. został posłem z listy PiS. W 2015 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w 2016 r. na stanowisko prokuratora krajowego i zastępcy prokuratora generalnego. Wykłada w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Jego kandydaturę na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA
- Msza święta w intencji zmarłych sędziów TK. Przyłębska: to byli wybitni prawnicy
- Ziobro zapowiada kolejny wniosek do TK. Ozdoba: Polskę pozbawiono weta ws. bezpieczeństwa energetycznego
dn
REKLAMA