COVID-19 w Afryce. WHO: rzeczywista liczba zachorowań może być nawet siedem razy większa
W czwartek dyrektor regionalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę dr Matshidiso Moeti poinformował, że rzeczywista liczba przypadków zachorowań w Afryce może być nawet siedem razy większa, niż jest to raportowane w oficjalnych danych. Ekspertka dodała, że "prawdopodobne jest również to, że liczba zgonów związanych z tą chorobą jest od dwóch do trzech razy wyższa, niż się podaje".
2022-02-10, 17:00
- Jesteśmy naprawdę świadomi, że nasze systemy monitorowania pandemii na kontynencie (afrykańskim) są niekiedy zawodne, m.in. dostęp do testowania na koronawirusa, przez co ogólne liczby ofiar pandemii są niedoszacowane - powiedziała Matshidiso Moeti podczas zdalnej konferencji prasowej.
Światełko w tunelu
Odpowiedź Afryki na pandemię koronawirusa z czasem się poprawiła, niemniej trzeba przyśpieszyć tempo szczepień, by zapanować nad tą chorobą - oceniła regionalna szefowa WHO.
- Jesteśmy w końcu w stanie powiedzieć, że jeżeli obecne trendy się utrzymają, to widać światełko w tunelu. Tak długo, jak pozostaniemy czujni i będziemy aktywnie działać, zwłaszcza korzystając ze szczepień, kontynent przejmie w końcu kontrolę nad pandemią - mówiła.
Na briefingu Matshidiso Moeti zwróciła uwagę, że wciąż 85 proc. Afrykańczyków czeka na otrzymanie pierwszej dawki preparatu przeciw COVID-19.
REKLAMA
Główna przedstawiciela WHO w Afryce oceniła, że sytuacja pandemiczna na tym kontynencie obecnie się zmienia. - Pandemia właśnie wchodzi w kolejną fazę. (...) uważamy, że wraz z oczekiwanymi wzrostami liczby osób zaszczepionych, będzie nas czekać kolejny etap endemii - swego rodzaju życie z tym wirusem - oświadczyła Matshidiso Moeti.
- WHO pomaga w walce z pandemią. Miliard dawek szczepionki dla najuboższych krajów
- "Łatwiej infekuje osoby zaszczepione". WHO ostrzega przed nowym wariantem omikronu
Zobacz także: Marta Kubiak i Zdzisław Wolski w PR24
nj
REKLAMA
REKLAMA