Analitycy: gdyby nie obniżka VAT, za paliwo płacilibyśmy teraz powyżej 6 złotych
Eksperci BM Reflex oceniają, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna i zawarta w niej obniżka VAT na paliwa, za benzynę płacilibyśmy teraz 6,09 zł za litr. Na stacjach jest jednak nieco drożej niż jeszcze niedawno. Średnio za litr benzyny i oleju napędowego płacimy 9–10 groszy więcej niż przed tygodniem.
2022-02-11, 13:55
Cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi 5,31 zł/l, a bezołowiowej 98 – 5,58 zł/l.
BM Reflex poinformowało, że zgodnie z ostatnimi prognozami ceny benzyn i oleju napędowego w tym tygodniu poszły w górę.
- Średnio za litr benzyny i oleju napędowego płacimy 9 – 10 groszy więcej niż przed tygodniem. Tylko w przypadku autogazu, mimo wahań cen na poszczególnych stacjach, średnia cen spadła o 1 grosz na litrze. Średnie ceny paliw 10 lutego wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,31 zł/l, bezołowiowej 98 – 5,58 zł/l, dla oleju napędowego – 5,35 zł/l i autogazu – 2,69 zł/l - wyliczyła analityczka BM Reflex Urszula Cieślak.
Tarcza działa, ale rynek decyduje
Zwróciła uwagę, że obniżenie podatku VAT nie do końca ustabilizowało ceny paliw na stacjach, nadal decyduje o nich rynek.
- Od początku lutego ceny paliw na stacjach w ujęciu netto wzrosły o 14 groszy na litrze, co powoduje, że wydatki na paliwo w przedsiębiorstwach nie spadły, a realną korzyść z niższych stawek podatku VAT mają konsumenci indywidualni - stwierdziła Urszula Cieślak.
- Przy stanie prawnym na 31 stycznia br. (VAT 23 proc.) – dzisiejszy poziom cen benzyny i oleju napędowego na stacjach wyniósłby odpowiednio 6,05 i 6,09 zł/l, i byłby wyższy o około 17-18 gr/l w porównaniu do cen na koniec stycznia- zaznaczyła analityk BM Reflex.
- "Liczę, że w połowie roku będziemy mieli do czynienia z mocnym trendem spadkowym". Premier o inflacji
- "Żądanie wyższej ceny jest pozbawione podstaw". PGNiG odpowiada na wezwanie Gazpromu
Wskazała ona także, że w dalszym ciągu utrzymuje się duże zróżnicowanie między minimalnym a maksymalnym poziomem ceny. Można spotkać stacje, gdzie ceny oleju napędowego i benzyny 95 oktanowej są poniżej 5,20 zł/l, ale też i takie gdzie za litr Pb95 i diesla płacimy ok. 5,49 -5,59 zł.
- Na rynku hurtowym podwyżki cen wyhamowały, jednak to nie wystarczy na poprawę sytuacji na rynku detalicznym. Obniżek na razie na pewno nie będzie. W najbliższych dniach ceny na części stacji mogą wzrosnąć, a w skali kraju średni poziom cen może rosnąć o około 3 – 6 groszy na litrze - zapowiedziała Urszula Cieślak.
Dodała również, że ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent w piątek rano utrzymują się w rejonie 91,50 dolarów za baryłkę i jest to poziom około 2 dolarów na baryłkę niższy niż przed tygodniem.
REKLAMA
Irańska ropa wróci na rynek?
BM Reflex zwrócił uwagę, że 8 lutego 2022 r. w Wiedniu ruszyła bardzo istotna ósma runda negocjacji USA-Iran, która może zaowocować szybkim zawarciem porozumienia i zniesieniem amerykańskich sankcji, co z kolei otworzyłoby drogę do powrotu na rynek ropy irańskiej w wielkości 0,7 - 1 mln baryłek dziennie.
BM Reflex przypomniał, że OPEC zgodnie z najnowszymi, zrewidowanymi prognozami, spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej o 4,15 mln baryłek dziennie do średniego poziomu 100,8 mln baryłek dziennie, a w drugiej połowie roku konsumpcja osiągnie poziom sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. W 2022 roku popyt na ropę naftową krajów OPEC ma wynieść 28,92 mln baryłek dziennie. Produkcja kartelu w styczniu ukształtowała się na poziomie 27,98 mln baryłek dziennie.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA