Piotr Andrzejewski: Izba Dyscyplinarna jest absolutnie niezbędna w zakresie swoich funkcji
- Moim zdaniem Izba Dyscyplinarna jest absolutnie niezbędna w zakresie swoich funkcji. To, czego wymagają od nas organy Unii Europejskiej, jest absurdalne - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 były senator Piotr Andrzejewski.
2022-02-13, 14:54
Prezydent Andrzej Duda złożył projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Do Sejmu wpłynął także projekt ustawy o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów. Jak powiedział poseł Marek Ast, "głównym założeniem jest wzmocnienie sędziowskiej niezawisłości".
Adwokat i były senator Piotr Andrzejewski stwierdził, że ratio legis ww. projektów dotyczących wymiaru sprawiedliwości to "przede wszystkim zagwarantowanie podstawowego prawa do niezależnego i niezawisłego sądu na sali sądowej oraz terminowego rozpoznania w imieniu III Rzeczpospolitej".
- Ciągle funkcjonujemy w obrębie resentymentu systemu totalitarnego. Niezależnie czy to będzie ustrój faszystowski, komunistyczny czy jakikolwiek inny system totalitarno-ideowy, który mówi, że ten, kto mianuje przedstawicieli funkcjonariuszy władzy sądowniczej, ten dyktuje treści ich wyroków. To jest nieprawda - podkreślił. Ponadto, jego zdaniem "mówienie i dbanie dzisiaj głównie o dobrostan i poczucie niezależności i niezawisłości sędziego poza salą sądową jest błędem".
"Izba Dyscyplinarna jest niezbędna w zakresie swoich funkcji"
Piotr Andrzejewski powiedział, że na gruncie legislacyjnym da się pogodzić ostatnio zaproponowane projekty dotyczące wymiaru sprawiedliwości. - Jednak nasuwa się pytanie, czy da się je pogodzić z wymogami przychodzącymi z zewnątrz, wymogami tej agresywnej przemocy jurydycznej ze strony organów Unii Europejskiej, która nas poddaje szantażowi finansowemu i mówi, że jeśli nie zawiesimy gwarancji podsądnych poprzez dyktat tego, jak mają być powoływani sędziowie, to nie dostaniemy przyznanych nam funduszy i zostaną one zatrzymane albo my będziemy ukarani - powiedział. Jak dodał, jest to "główny zewnętrzny powód zawieszenia Izby Dyscyplinarnej".
REKLAMA
Gość audycji dodał, że innym powodem nie jest kwestia "wadliwego ukonstytuowania lub kompetencji", tylko "ludzie, którzy zasiadali w Izbie Dyscyplinarnej, którzy przestali wykonywać swoje obowiązki". - Z wyjątkiem tych pięciu sędziów, którzy wydali oświadczenie w tym zakresie w maju 2021 r., pozostali powinni być odwołani i to ich trzeba by było odsunąć od wymiaru sprawiedliwości w imieniu konstytucji - ocenił.
- Jestem zdania, że przy takim ratio legis, o którym mówimy, należy trochę inaczej ustawić cele reformy. Moim zdaniem Izba Dyscyplinarna jest absolutnie niezbędna w zakresie swoich funkcji. To, czego wymagają od nas organy Unii Europejskiej, jest absurdalne - podkreślił.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Piotr Andrzejewski (adwokat, były senator, sędzia Trybunału Stanu)
Data emisji: 13.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 13.06
ng
REKLAMA