Co dalej z umową nuklearną? Irańczycy mówią o "unikaniu zobowiązań" przez Zachód

"Strony zachodnie »udają« wymyślanie inicjatyw, aby uniknąć ich zobowiązań" - napisał na Twitterze sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani po rozmowach dotyczących reaktywacji porozumienia nuklearnego. Decyzję o wyjściu z porozumienia podjął w 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump. 

2022-02-14, 03:47

Co dalej z umową nuklearną? Irańczycy mówią o "unikaniu zobowiązań" przez Zachód
W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Foto: Shutterstock/Kanisorn Pringthongfoo

W zeszłym tygodniu, po 10-dniowej przerwie, zostały wznowione pośrednie rozmowy w Wiedniu między Iranem a Stanami Zjednoczonymi o ożywieniu umowy nuklearnej. Delegaci informowali, że w negocjacjach poczyniono ograniczone postępy od czasu ich wznowienia w listopadzie po pięciomiesięcznej przerwie, spowodowanej wyborem twardogłowego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego.

"Praca irańskich negocjatorów na rzecz postępu staje się coraz trudniejsza z każdym momentem...strony zachodnie »udają« wymyślanie inicjatyw, aby uniknąć ich zobowiązań" - napisał na Twitterze sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani.

Tymczasem kilka godzin wcześniej Michaił Uljanow, wysłannik Rosji na rozmowy w Wiedniu, poinformował na Twitterze, że "Poczyniono znaczne postępy w trakcie negocjacji".

Dalsze prace nad cywilnymi projektami jądrowymi

Rozmowy w Wiedniu zostały wznowione 8 lutego, a cztery dni wcześniej Waszyngton zniósł sankcje zabraniające międzynarodowej współpracy nuklearnej z Iranem, co ma pozwolić na prowadzenie projektów związanych z nieproliferacją, skutecznie utrudniających wykorzystanie irańskich obiektów jądrowych do celów militarnych.

REKLAMA

Zwolnienia z sankcji pozwolą m.in. firmom i krajom kontynuować prace nad cywilnymi projektami jądrowymi w irańskiej elektrowni jądrowej Buszer, reaktorze ciężkiej wody w Arak i w teherańskim reaktorze badawczym.

Ograniczenia z umowy z 2015 roku

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Nowy prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem

Czytaj także: 

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej