Szczyt dynamiki wzrostu cen już za nami? Prezes PFR: od lutego inflacja powinna się obniżać
- W styczniu miał miejsce szczyt dynamiki inflacji, która od lutego powinna się obniżać - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. We wtorek GUS ma opublikować wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 roku, będą to tzw. dane wstępne.
2022-02-15, 08:20
Pytany o szacunki prezes PFR podkreślił, że w styczniu miał miejsce szczyt dynamiki inflacji, która od lutego powinna się obniżać. Zaznaczył, że wpływa na to tarcza antyinflacyjna obniżająca inflację o co najmniej 1,5-2 pkt. proc.
- Niestety, na skutek działań Rosji cały czas na rynkach światowych ma miejsce wzrost cen ropy i utrzymują się wysokie ceny gazu - dodał.
Inflacja na podwyższonym poziomie
Według Pawła Borysa, konflikt za naszą wschodnią granicą wpływa też na ceny żywności - w tym olejów - której Ukraina jest istotnym eksporterem.
- To powoduje, inflacja będzie niższa, ale utrzyma się na podwyższonym poziomie. Dopiero spadek cen surowców i żywności na świecie wraz z zacieśnianiem polityki pieniężnej przyniesie wyraźniejszy spadek inflacji w perspektywie 2023 roku - zauważył ekonomista.
REKLAMA
Dodał jednak, że zagrożeniem dla takiego scenariusza stanowią napięcia geopolityczne, zwłaszcza ryzyko ataku Rosji na Ukrainę.
Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego tego roku, obniżony został VAT na media:
- na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.);
- na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.);
- na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).
Tarcza zakłada także obniżkę VAT na nawozy z 8 do 0 proc.
Ceny w grudniu wzrosły o 8,6 proc.
Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych tj. mięsa i ryb oraz przetworów z nich, produktów mleczarskich, warzyw i owoców i przetworów z nich, zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, przetworów ze zbóż i wyrobów piekarniczych, niektórych napojów (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
REKLAMA
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 8,6 proc. (przy wzroście cen towarów - o 9 proc. i usług - o 7,6 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9 proc. (w tym towarów - o 1 proc. i usług - o 0,7 proc.).
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA