Rada bezpieczeństwa ONZ pod dyktando Rosji. Blinken mówi o "teatralnych" posiedzeniach

Zwołane przez Rosję posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku dotyczyło napiętej sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Odbyło się w siódmą rocznicę zawarcia porozumień mińskich w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie.

2022-02-17, 23:35

Rada bezpieczeństwa ONZ pod dyktando Rosji. Blinken mówi o "teatralnych" posiedzeniach

Rosja, która sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa, zaprosiła na posiedzenie prorosyjską aktywistkę Tatianę Montian, która oświadczyła, że "władze w Kijowie są kolonią Zachodu i dopuszczają się zbrodni przeciwko rosyjskiej ludności Donbasu". Delegacja rosyjska poinformowała również, że "dysponuje dokumentami na ten temat".

Blinken: teatralne posiedzenie

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken powiedział na forum ONZ, że, wbrew deklaracjom, Moskwa nie zmniejszyła ilości żołnierzy, a obecnie na granicy z Ukrainą przebywa ich około 150 tysięcy. Antony Blinken wystąpił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ na polecenie prezydenta USA, zmieniając plan podróży.

Amerykański sekretarz stanu, Antony Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone mają informacje o przygotowywanym przez Rosję ataku na Ukrainę. Stwierdził również, iż kolejnym elementem planu Rosji będzie zwoływanie - jak to określił - "teatralnych" posiedzeń Rady i twierdzenie, że Rosja "musi bronić Rosjan mieszkających na Ukrainie".

Scenariusz ataku wg Blinkena

Zdaniem ministra Blinkena Rosja tylko czeka na pretekst, by rozpocząć walki. Tym pretekstem może być np. sfabrykowany terrorystyczny atak bombowy w Rosji, rzekome odkrycie masowego grobu, domniemany atak drona na cywilów lub fałszywy, a nawet prawdziwy atak chemiczny. Jak mówił Antony Blinken, Moskwa może potem uznać takie wydarzenie za czystki etniczne bądź ludobójstwo i ogłosić, że musi na nie odpowiedzieć. 

REKLAMA

Potem - jak relacjonował amerykański Sekretarz Stanu - nastąpiłby atak na Ukrainę. - Na cały kraj spadną rosyjskie rakiety i bomby. Łączność będzie uszkodzona, a cyberataki zablokują kluczowe ukraińskie instytucje. Później czołgi i żołnierze wjadą do kluczowych celów, które są już uwzględnione w rosyjskich planach. Według nas wśród tych celów jest stolica kraju - Kijów - zamieszkana przez 2 miliony 800 tysięcy osób - wymieniał Antony Blinken.

Podczas obrad Rady Bezpieczeństwa przed siedzibą ONZ protestowali mieszkający w Nowym Jorku Ukraińcy.

Czytaj także:

Posłuchaj

Ministrowie obrony NATO potwierdzili, że drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego pozostają otwarte. Na spotkaniu w Brukseli odrzucili oni żądania Rosji dotyczące gwarancji, że NATO nie będzie rozszerzało się na wschód. Potwierdzili też wsparcie dla Ukrainy, która stoi w obliczu kolejnej rosyjskiej inwazji. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

 Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania mają się zakończyć do 20 lutego. Rosja zapewnia, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniach na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji (PAP) Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania mają się zakończyć do 20 lutego. Rosja zapewnia, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniach na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji (PAP)

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej