Równe leczenie za granicą i lepszy dostęp do leków. PE chce systemowo walczyć z rakiem

Europosłowie chcą ułatwić pacjentom onkologicznym leczenie za granicą, a także zapewnić lepszy dostęp do leków i poprawę profilaktyki. Takie są wnioski w przyjętej przez Europarlament europejskiej strategii walki z nowotworami. 

2022-02-19, 04:04

Równe leczenie za granicą i lepszy dostęp do leków. PE chce systemowo walczyć z rakiem
zdjecie ilustracyjne. Foto: Photographee.eu/ Shutterstock

Z danych europarlamentu wynika, że 40 procent nowotworów jest powodowanych przez czynniki środowiskowe. Europosłowie chcą więc wspierać między innymi programy zachęcające do rzucania palenia i ograniczenia picia alkoholu. Parlament domaga się też, by na opakowaniach produktów w sklepach były umieszczane dodatkowe etykiety z informacją o wartościach odżywczych.

Zwrot kosztów za leczenie za granicą

Unia zaleca także zmianę przepisów, tak by pacjenci mieli równy dostęp do leczenia nowotworów za granicą i otrzymywali za to zwrot kosztów. Chorzy mają też mieć zagwarantowane prawo do drugiej opinii medycznej.

Parlament Europejski przygotował również strategię walki z niedoborem leków przeciwnowotworowych. Unia ma tworzyć strategiczne zapasy leków, wspierać nowatorskie badania i ułatwiać dostęp do leków w przystępnych cenach. Większa ma być również liczba badań przesiewowych.

Mało Polaków bada się profilaktycznie 

Tylko 7 proc. Polaków wykonuje badania profilaktyczne nowotworów, kiedy nie odczuwa żadnych dolegliwości - wynika z raportu fundacji To Się Leczy opublikowanego na początku lutego. Według ekspertów, w stadium bezobjawowym albo mało zaawansowanym leczenie jest najskuteczniejsze.

REKLAMA

- Profilaktyka pierwotna i wtórna to dwie najskuteczniejsze metody zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory i wczesnego ich wykrywania - przypominał w komentarzu do prezentowanych statystyk prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego. - Regularnie wykonując badania przesiewowe takie jak cytologia, mammografia czy kolonoskopia, zmniejszamy ryzyko zgonu z powodu nowotworu - podkreślił.

Z danych fundacji To Się Leczy wynika, że ok. 20-25 proc. kobiet wykonuje cytologię i ok. 45 proc. kobiet mammografię w ramach bezpłatnych programów przesiewowych. "Należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele Pań ma wykonywane te badania w ramach prywatnej opieki specjalistycznej, co nie jest raportowane, a wielka szkoda, bo nie mamy pełnego obrazu sytua Z danych fundacji To Się Leczy wynika, że ok. 20-25 proc. kobiet wykonuje cytologię i ok. 45 proc. kobiet mammografię w ramach bezpłatnych programów przesiewowych. "Należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele Pań ma wykonywane te badania w ramach prywatnej opieki specjalistycznej, co nie jest raportowane, a wielka szkoda, bo nie mamy pełnego obrazu sytuacji" - podkreślono w opracowaniu (PAP)

Posłuchaj

Parlament Europejski ogromną większością przyjął w tym tygodniu europejską strategię walki z nowotworami - relacja Karola Surówki (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej