Tragiczny bilans wichur nad Polską. Zginęły dwie osoby
W wyniku wichur zginęły dwie osoby, a co najmniej cztery zostały ranne - poinformowała Państwowa Straż Pożarna. Do południa strażacy otrzymali ponad 12,8 tys. zgłoszeń o szkodach, spowodowanych przez silny wiatr. Meteorolodzy ostrzegają jednak, że to nie koniec niebezpieczeństw. W ten weekend w kraju wiatr będzie osiągał w porywach ponad 100 km/h. PSP apeluje o ostrożność.
2022-02-19, 13:03
Według danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12.00 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Najwięcej w woj. wielkopolskim - 2 137, zachodniopomorskim - 2 083, mazowieckim - 2 018 i kujawsko-pomorskim - 1 675.
Brygadier poinformował również w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery ranne, w tym strażak OSP.
Dwa osoby nie żyją
Jeden z przypadków śmiertelnych odnotowano w miejscowości Babi Dwór, w Wielkopolsce. Tam drzewo spadło na busa.
Druga osoba także zmarła po tym, jak na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód. Do zdarzenia doszło na drodze lokalnej w Międzyrzecu Podlaskim, w województwie lubelskim, w powieciel bialskim.
REKLAMA
Wypadki i interwencje straży
W Gajtowie koło Torunia został ranny kierowca ciężarówki. Pojazd zjechał z jezdni gdy omijał drzewo, leżące na krajowej "10". W miejscowości Truszki w powiecie łomżyńskim na Podlasiu drzewo przewróciło się na busa. Jego kierowca został ranny.
Także w Warmińsko-Mazurskiem ranna została osoba jadąca samochodem, na który spadło drzewo. Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 51 w Lesie Miejskim między Olsztynem a Dywitami.
Alerty w całym kraju
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem najwyższego: trzeciego oraz drugiego stopnia, które obejmują cały kraj.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godzin wieczornych w sobotę. Obejmuje cały obszar województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz częściowo województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje na pozostałym obszarze.
PSP przypomina o zasadach bezpieczeństwa
Brygadier Karol Kierzkowski podkreślił, że silny wiatr może porywać niezabezpieczone rzeczy. Dlatego warto zabrać z balkonu czy podwórka przedmioty, które przy silnym wietrze mogą się zachowywać jak pociski i mogą uszkodzić budynki, okna czy stanowić zagrożenie dla ludzi.
REKLAMA
Strażak powiedział, że przy silnych wiatrach mogą wystąpić przerwy w dostawie energii elektrycznej, dlatego warto wcześniej przygotować sobie pożywienie, wodę, przyjmowane na co dzień leki, a także źródła światła jak latarki czy świeczki. Przypomniał, że naprawa zerwanej linii energetycznej przy wielu awariach może potrwać kilka godzin.
Odradza organizowanie w tym czasie wycieczek czy spacerów. Przypomniał, że tylko w czwartek 19 osób w kraju zostało rannych podczas wichur. Jedna osoba zmarła, kiedy na jej samochód spadło drzewo. Służby apelują, aby w sytuacji zagrożenia szukać schronienia w budynkach, a nie pod drzewami czy billboardami.
Posłuchaj
Strażacy w gotowości
Komendant Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak powiedział IAR, że strażacy przygotowują się na pomoc ludności dotkniętej skutkami gwałtownej pogody. Zaznaczył, że w gotowości także w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek będą nie tylko strażacy PSP, ale także ochotnicy.
REKLAMA
Dodał, że wszyscy kadeci i podchorążowie szkół pożarniczych w związku z tą sytuacją nie dostali urlopów. - Mamy blisko 800 osób od razu do wysłania w każdy region Polski - zapewnił szef straży pożarnej.
Czytaj także:
- Polska szykuje się na starcie z orkanem Eunice. Premier zapewnia o gotowości służb i apeluje o ostrożność
- Śnieg, deszcz i wiatr utrudnią jazdę kierowcom. GDDKiA przestrzega przed warunkami na drogach
kp
REKLAMA