"Pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska". Fudakowski o Kuklińskim
- Po tych latach, które upłynęły, Ryszard Kukliński jest nie tylko drogowskazem, ale jednocześnie pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska - w braku odwagi. To, co nam pułkownik zostawił w testamencie to, że bez osobistej odwagi nie wyjdziemy z żadnego naszego kryzysu - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Fudakowski. W cotygodniowej debacie solidarnościowej udział wziął również Andrzej Michałowski.
2022-02-19, 14:44
18 lat temu, 11 lutego 2004 roku, w Stanach Zjednoczonych zmarł pułkownik Ryszard Kukliński, były oficer Ludowego Wojska Polskiego, tajny współpracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej - CIA. W latach 1971-1981 przekazał Amerykanom strategiczne plany wojskowe Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Dotyczyły one między innymi sowieckiej inwazji na Europę oraz wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Współpracę z wywiadem amerykańskim nawiązał z własnej inicjatywy. Decyzję podjął po inwazji państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku oraz po masakrze robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970.
Ryszard Kukliński honorowym obywatelem Gdańska
Andrzej Michałowski wskazał, że w 1997 roku jako radny miasta Gdańsk zainicjował zebranie podpisów dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, aby nadać mu tytuł honorowego obywatela Gdańska. - Ryszard Kukliński został już honorowym obywatelem Krakowa i postanowiliśmy jako Gdańsk, który jest kolebką Solidarności, żeby też uhonorować go tym tytułem - wskazał gość Polskiego Radia 24.
- Stowarzyszenie "Godność" zwraca się z apelem do rady miasta Gdańska, aby zaprosić do naszego miasta pułkownika Kuklińskiego. Wnioskujemy o przyznanie mu honorowego obywatelstwa miasta Gdańska i medalu tysiąclecia Gdańska. Zasługi pułkownika Ryszarda Kuklińskiego dla Polski są powszechnie znane. Gdańsk jest miastem, które wniosło znaczny wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie niepodległości [...]. Podpisał prezes stowarzyszenia Czesław Nowak [...]. Większość rady miasta Gdańsk poparła wniosek i 18 marca 1998 roku podjęto uchwałę - wspominał Andrzej Michałowski.
"Kukliński jest nie tylko drogowskazem"
Stanisław Fudakowski zaznaczył, że "po tych latach, które upłynęły, Ryszard Kukliński jest nie tylko drogowskazem, ale jednocześnie pokazuje czarno na białym, gdzie potencjalnie leży nasza klęska - w braku odwagi". - To, co nam pułkownik zostawił w testamencie to, że bez osobistej odwagi nie wyjdziemy z żadnego naszego kryzysu. Wtedy, kiedy on robił to, co robił, reszta milczała - podkreślił opozycjonista.
REKLAMA
- Jack Strong w sieci. Odwiedź wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego
- "Oddajemy hołd wielkiemu bohaterowi". Premiera filmu "Kukliński. Jak polski oficer świat uratował"
Jako wysoki rangą oficer Sztabu Generalnego, miał dostęp do tajnych dokumentów dotyczących paktu wojskowego państw socjalistycznych. Wśród ponad 40 tysięcy stron akt przekazanych CIA przez pułkownika były plany użycia przez ZSRR broni nuklearnej. W 1981 roku, wobec zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z rodziną, został potajemnie wywieziony z pomocą Amerykanów do Stanów Zjednoczonych. Tam żył pod zmienionym nazwiskiem. W kraju, skazany przez komunistyczny sąd na śmierć, ostatecznie został uniewinniony i zrehabilitowany w 1997 roku. Jego rehabilitacja była jednym z nieoficjalnych warunków przyjęcia Polski do NATO.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Michałowski, Stanisław Fudakowski (działacze opozycji antykomunistycznej w PRL, Solidarność Gdańsk)
Data emisji: 19.02.2022
Godzina: 13.33
REKLAMA
IAR/nt
REKLAMA