Dr Paweł Warot: Kukliński wiedział, że w razie wojny na teren Polski spadną bomby atomowe
Wystawę IPN o Ryszardzie Kuklińskim otwarto w niedzielę w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. - Ta wystawa w wersji cyfrowej trafi do Internetu. Tą drogą uczniowie, nauczyciele w kraju i za granicą będą mogli zapoznać się z dorobkiem i działalnością oraz misją, jaką realizował Ryszard Kukliński - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot.
2022-02-20, 18:45
Ekspozycję zorganizowano z okazji 18. rocznicy śmierci oficera Ludowego Wojska Polskiego, który w latach 70. XX wieku nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim.
Ryszard Kukliński urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. Od 1947 r. służył w Ludowym Wojsku Polskim. Awansował na najwyższe stanowiska wojskowe, był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Pod pseudonimem "Jack Strong" przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego, najważniejsze dokumenty operacyjne LWP. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
- To jest wystawa elementarna. Mamy taki zamysł wystaw przedstawiających sylwetki polskich bohaterów i wydarzenia z najnowszej historii Polski - powiedział na otwarciu wystawy dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot.
Przypomniał, że płk Kukliński jako wysoki rangą oficer LWP miał dostęp do ściśle tajnych materiałów wojskowych Układu Warszawskiego. "I dostrzegł, że w momencie konfrontacji Wschodu z Zachodem ta część Europy, w której znajduje się Polska, będzie traktowane jak pas ziemi niczyjej i zostanie narażona na atak atomowy. I było wielkie niebezpieczeństwo, że ziemie polskie staną się strefą martwą, jednym wielkim lejem po bombie. Uznał więc, że musi zrobić coś, aby do tej wojny nie doszło" – mówił szef IPN w Gdańsku.
REKLAMA
Posłuchaj
Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r. W Stanach Zjednoczonych żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, uznając go za winnego trwałego uchylania się od służby wojskowej oraz zdrady ojczyzny. Wyrok ten uchylono w 1995 r.
Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy sprowadzono do Polski i złożone w al. Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
* * *
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
REKLAMA
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Henryk Domański
Data emisji: 20.02.2022
Godzina emisji: 17.35
REKLAMA
PR24/ka
Polecane
REKLAMA