Kilo chałwy i samochód z messerschmitta. Wybierz serwis "Galaktyka Lema"

Stanisław Lem, znany na całym świecie jako klasyk polskiej literatury science fiction, prywatnie był osobą opętaną przez nietuzinkowe pasje, dziwactwa i namiętności. Miały one charakter naukowy, organizacyjny, rozrywkowy, motoryzacyjny, a także spożywczy.

2022-02-22, 05:40

Kilo chałwy i samochód z messerschmitta. Wybierz serwis "Galaktyka Lema"
Fragment serwisu specjalnego "Galaktyka Lema". Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła witrynę galaktykalema.pl oraz multimedialny interaktywny serwis specjalny konstytucja3maja.gov.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

- Jest to człowiek, który potrafi zjeść niesłychaną ilość słodyczy, nieustannie się przy tym odchudzając – opowiadał w Polskim Radiu Aleksander Ścibor-Rylski, pisarz i przyjaciel Stanisława Lema. – Kiedyś został wzięty przez żonę na bardzo ostrą dietę. Prawie nic nie jadł - grzankę na śniadanie, czarną kawę, jakiś kawałek gotowanego mięsa. A ciągle tył! Wszyscy zachodzili w głowę, jak to jest możliwe. Okazało się, że Lem zgromadził w garażu zapas chałwy. Wykradał się chyłkiem, kiedy nikt nie widział, i po kilo, półtora tej chałwy dziennie zjadał – mówił.

REKLAMA

Wspomnienie Aleksandra Ścibora-Rylskiego pochodzi z części serwisu galaktykalema.pl zatytułowanej "Kongres lemologiczny". Zebraliśmy tam archiwalne nagrania wypowiedzi rodziny, przyjaciół i znajomych pisarza, a także krytyków i znawców literatury. "Kongres" roi się od anegdot: posłuchać tam można o tym, jak tuż po wojnie Stanisław Lem próbował zbudować samochód z resztek messerschmitta, jak o czwartej nad ranem tupał narciarskimi butami w drewnianą podłogę, a także o tym, dlaczego można go nazwać "potworem inteligencji".

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej