Zdecydowane stanowisko Europy. Przewodniczący RE i KE zapowiadają sankcje wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej. Restrykcje mają dotyczyć między innymi ograniczenia Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych UE.

2022-02-22, 15:15

Zdecydowane stanowisko Europy. Przewodniczący RE i KE zapowiadają sankcje wobec Rosji
Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali zakres możliwych restrykcji. Mowa jest o ograniczeniu Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych i finansowych w Unii Europejskiej.

W pakiecie jest także propozycja objęcia sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe. Ponadto restrykcje mają dotyczyć handlu dwóch separatystycznych republik z Unią Europejską. Sankcje mają też objąć osoby, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania przez Rosję niepodległości regionów w Donbasie należących do Ukrainy.

Jest czarna lista

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że na czarną listę ma być wpisanych ponad 350 osób. Będą one miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że na liście nie ma Władimira Putina. To propozycje, do ich zatwierdzenia potrzebna jest jednomyślna akceptacja wszystkich krajów członkowskich.

Dziś o 16.00 w Paryżu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów na którym, jak się oczekuje, zapadnie wstępna zgoda na sankcje, które później, ambasadorowie unijnych krajów w Brukseli mają formalnie zatwierdzić.

REKLAMA

Dodatkowe sankcje 

Szefowie europejskich instytucji podkreślili, że Unia jest gotowa przyjąć później dodatkowe sankcje wobec Rosji jeśli zajdzie taka potrzeba. Cały czas trwają konsultacje przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej z przywódcami 27 krajów, a także organizacjami finansowymi oraz Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Wielką Brytanią.

Charles Michel i Ursula von der Leyen napisali w oświadczeniu, że uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie jest nielegalne, niedopuszczalne i jest złamaniem międzynarodowego prawa, oraz naruszeniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Czytaj także:

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali zakres możliwych restrykcji - relacja Beaty Płomeckiej 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

 

 


 


 es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej