more_horiz
Wiadomości

Nieoficjalnie: UE obejmie sankcjami ponad 350 osób za uznanie niepodległości Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 13:32
Jak ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ponad 350 osób ma zostać objętych sankcjami przez Unię Europejską za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie.
Nieoficjalnie: ponad 350 osób ma być objętych przez UE sankcjami za uznanie niepodległości Donbasu
Nieoficjalnie: ponad 350 osób ma być objętych przez UE sankcjami za uznanie niepodległości DonbasuFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - Donieckiej i Ługańskiej. Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali zakres możliwych restrykcji, w którym mowa jest o ograniczeniu Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych i finansowych w Unii Europejskiej. W pakiecie jest także propozycja objęcia sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe.

Ponadto restrykcje mają dotyczyć handlu dwóch separatystycznych republik z Unią Europejską. Karami finansowymi objęte mają być również osoby, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania niepodległości regionów w Donbasie należących do Ukrainy.

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że na czarną listę ma być wpisanych ponad 350 osób. Będą one miały zakaz wjazdu do Unii Europejskiej, a także zostaną im zablokowane aktywa w Europie. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że na liście nie ma Władimira Putina.

Sankcje finansowe wobec Rosji

W poniedziałek o 16.00 w Paryżu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów na którym - jak się oczekuje - zapadnie wstępna zgoda na sankcje, które później, ambasadorowie unijnych krajów w Brukseli mają formalnie zatwierdzić.

Szefowie europejskich instytucji podkreślili, że Unia Europejska jest gotowa przyjąć później dodatkowe sankcje wobec Rosji jeśli zajdzie taka potrzeba. Cały czas trwają konsultacje przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej z przywódcami 27 krajów, a także organizacjami finansowymi oraz Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Wielką Brytanią.

Charles Michel i Ursula von der Leyen napisali w oświadczeniu, że uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie jest nielegalne, niedopuszczalne i jest złamaniem międzynarodowego prawa, oraz naruszeniem integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Posłuchaj
00:53 11574702_1.mp3 Unijne instytucje zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także