Teresa Wójcik: Rosja będzie chciała szantażować Europę widmem pustego gazociągu
- Niemcy nagle otrzeźwieli, dostrzegli, że dali Rosji w ręce potworną broń energetyczną, która nie tylko Niemcy, ale dużą część Europy uzależniła od rosyjskiego widzimisię, od zakręcenia kurka z gazem - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, publicystka ("Tygodnik Solidarność", BiznesAlert.pl).
2022-02-28, 12:45
Budowa gazociągu, który biegnie z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu 2021 r. Nord Stream 2 musi jednak jeszcze zostać zatwierdzony do użytkowania przez organy regulacyjne RFN i UE.
Teresa Wójcik odniosła się do komentarzy polityków niemieckich dotyczących współpracy z Rosją. Jak oceniła, jest widoczna zdecydowana zmiana stanowiska Berlina w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. - To jest więcej niż przełom, to gwałtowne rozwarstwienie pewnego bloku. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, od wczesnych lat 90. ub. wieku, następowała kontynuacja gazowej symbiozy pomiędzy Niemcami a Rosją. Nawet w czasach zimnej wojny Niemcy Zachodnie importowały gaz z Rosji. Nawet największe napięcia nie przeszkadzały w kontynuacji tego biznesu - zauważyła.
Jak dodała, ograniczenie przez Rosję dostaw gazu do Europy jest kwestią czasu, a Rosja będzie chciała szantażować Europę, a przede wszystkim Niemcy, brakiem gazu, i przypominała, że o wzmocnieniu węgla czy dostaw gazu z innych niż Rosja kierunków mówił dziś rano niemiecki minister gospodarki.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Ekspert zaznaczyła, że może to oznaczać zwrot w polityce energetycznej Niemiec. - Mam nadzieję, że Niemcy otrzeźwieli na stałe - niezależnie do tego, jak rozwinie się sytuacja i czy Rosja wycofa się z tej agresji w jakiś sposób - że dotarło do nich, że uzależnianie się od dostaw gazu, tak ważnego dla gospodarki surowca, od jednego dostawcy, i to takiego dostawcy, (…) jest samobójstwem - mówiła Teresa Wójcik, komentując plany budowy terminali gazowych przez Niemcy.
Posłuchaj
Nad ranem 24 lutego na Ukrainę wkroczyła rosyjska armia, która zaatakowała Kijów, Charków i szereg innych ważniejszych miast kraju. Ostrzały dotyczyły nie tylko wschodu Ukrainy, bo ucierpiał także leżący w zachodniej Ukrainie Lwów. Rosjanie wkroczyli na Ukrainę z trzech stron - od wschodu, m.in. z separatystycznych tzw. republik ludowych, od południa - z Krymu - oraz od północy - z Białorusi. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: Teresa Wójcik
Data emisji: 28.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 11.33
PR24/ka
REKLAMA